fbpx

Pszenica po 300 EUR/t? To niewykluczone

Problemy pogodowe w Rosji i na Ukrainie i wyższe rosyjskie ceny eksportowe – to główne czynniki mające obecnie wpływ na rynek pszenicy. Czynniki, które nadal mogą windować jej cenę. Nieco inaczej jest w przypadku rzepaku.

Perspektywy zbiorów rosyjskiej pszenicy są coraz gorsze. I choć ostatnie prognozy zbiorów opiewają na wartości nieco poniżej 90 mln ton, to biorąc pod uwagę, że oczekiwane w połowie maja deszcze na głównych obszarach upraw nie spadły oraz niezbyt optymistyczne prognozy na najbliższe dni, można spodziewać się dalszych korekt w prognozach zbiorów.

Samasz loteria - baner

Zobacz także: Prognoza zbiorów w Rosji znów w dół, cena pszenicy mocno rośnie

Sucho jest również na południu i zachodzie Australii; susze utrudniają zasiewy, szczególnie rzepaku, co może zmusić tamtejszych farmerów do zasiewów na większą skalę pszenicy i jęczmienia. Obecne warunki nie muszą jednak determinować sytuacji w tym kraju, ponieważ niejednokrotnie po suchym maju czerwiec przynosi obfite opady. Ponadto na wschodzie kraju warunki dla upraw są niemal idealne.

Dobre warunki pogodowe panują w Kanadzie, co z pewnością będzie miało wpływ na tamtejsze zbiory rzepaku. Z kolei znacząco ma wzrosnąć areał upraw pszenicy w Argentynie.

Wróćmy jednak na Stary Kontynent; wg Strategie Grains zbiory pszenicy w Unii Europejskiej mają wzrosnąć o 1,7 mln ton do 123,5 mln ton.

Jak przewidują analitycy serwisu Kaack, problemy pogodowe w Rosji i Ukrainie będą w dalszym ciągu wspierać rynek pszenicy, a jeżeli susza w Rosji się utrzyma, możliwa jest podwyżka ceny pszenicy nawet do 300 EUR/t. Rzepak również może zyskać na deficycie opadów w tych krajach, jednak tutaj nastroje psuje dobra sytuacja w Kanadzie.

Źródło: Kaack

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

 1. Dzisiaj sprzedałem pszenicę i jęczmień ozimy.
  Cena jest wręcz zawrotną.
  Dlaczego nikt się nie weźmie za te ogromne różnice pomiędzy Matiff, a naszym krajem.
  Pszenica 650/t.
  Jęczmień 580/t.
  Cena netto.
  Mam parę hektarów.
  Dziękuję, nie robię zasiewów w tym roku i pewnie w przyszłych.
  Tyle co dla drobiu.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.