fbpx

Pszenica na większości plantacji już się wykłosiła. Kiedy i czym wykonać zabieg T3 w pszenicy

Pod pojęciem zabieg T3 w pszenicy mamy na myśli zabieg fungicydowy na kłos. To już ostatni zabieg, jaki wykonujemy w pszenicy. Ma on za zadanie głównie ochronić pszenicę przed fuzariozą kłosów oraz septoriozą plew. Na kłosach mogą wystąpić jeszcze inne choroby jak czerń zbóż, głownia czy śniecie.

Baner ener

Kiedy najlepiej wykonać zabieg T3 w pszenicy

Z racji tego, że pszenica jest gatunkiem samopylnym, to nie ma tu ryzyka, że uszkodzimy pszenicę podczas zabiegu. Najlepszym momentem na wykonanie zabiegu fungicydowego na kłos jest sytuacja, kiedy pszenica zaczyna wyrzucać pylniki. Warto zwrócić uwagę, że wyrzucanie pylników na kłosie pszenicy rozpoczyna się od środkowej części kłosa – i jest to najlepszy moment na zabieg T3.

Zabiegów na kłos nie wykonujemy, gdy rośliny są mokre (np. deszcz, rosa, mgła). Dodatkowo względna wilgotność powietrza powinna wynosić powyżej 60%. Zwracajmy także uwagę na pogodę podczas zabiegu. Oprysk nie powinien być wykonywany podczas intensywnego promieniowania słonecznego. Ponieważ może to doprowadzić do degradacji substancji czynnej zawartych w śor.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

Jakie substancje czynne używamy do zabiegu T3?

Zazwyczaj do zabiegu T3 wykorzystujemy triazole. Z racji tego, że na kłosach pszenicy występuje zazwyczaj kompleks fuzarioz, a nie tylko jeden gatunek – dlatego powinniśmy stosować przynajmniej dwie różne substancje czynne, żeby się wzajemnie uzupełniały i poszerzały spektrum zwalczanych gatunków Fusarium spp. Do zabiegu na T3 zazwyczaj używamy tebukonazolu, metkonazolu oraz protiokonazolu.

Przykładowe rozwiązania na zabieg T3 w pszenicy

Do ochrony kłosów pszenicy można zastosować Ascarę X-Pro 260 EC. Produkt zawiera 3 substancje czynne: biksafen, fluopyram i protiokonazol. Środek ma rejestrację zarówno na septoriozę plew jak i fuzariozę kłosów. Zalecana dawka: 1-1,5 l/ha.

Do ochrony kłosa można także wykorzystać AsPik 250 EC. Produkt zawiera dwie substancje czynne: protiokonazol oraz tebukonazol. Chroni m.in. przed septoriozą plew, fuzariozą kłosów czy czernią zbóż. Stosuje się go w dawce 0,75-1,0 l/ha.

Produktem, który również zawiera w składzie tebukonazol i protiokonazol jest Prosaro 250 EC. Zalecana dawka podobnie jak w przypadku produktu AsPik 250 EC to 0,75-1,0 l/ha. W obydwu produktach (AsPik 250 EC oraz Prosaro 250 EC) jest podana informacja, że: „w warunkach sprzyjających rozwojowi chorób kłosów na pszenicy ozimej: septoriozy plew i fuzariozy kłosów zalecany termin zabiegu opryskiwania można wydłużyć do fazy dojrzałości wodnej ziarna, przestrzegając terminu karencji”. Zapis ten rozszerza okno aplikacyjne tych preparatów.

Baner seminaria uprawowe

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.