Pszenica i kukurydza tanieje

W ostatnim tygodniu notowania pszenicy i kukurydzy w kontraktach terminowych na kluczowych światowych giełdach kontynuowały spadki. Powody?

Prognozy dobrych tegorocznych zbiorów, zapowiedź zniesienia ceł w rosyjskim eksporcie pszenicy, mocny dolar i ptasia grypa w USA.
Pszenica w najbliższym kontrakcie na Euronext potaniała przez ostatni tydzień o 3,6% do 178,3 EUR/tonę, a kukurydza w kontrakcie czerwcowym – o 2,6% do 157,8 EUR/tonę. Na obecne spadki mogą mieć m.in. wpływ utrzymujące się prognozy dobrych zbiorów zbóż. Poza tym Rosja zapowiedziała ewentualność wcześniejszego zniesienia ceł w eksporcie pszenicy. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w połowie maja br. Może to oznaczać zaostrzenie konkurencyjności w eksporcie pszenicy.

Obecne zniżki na giełdzie Euronext są częściowo powiązane ze spadkami cen zbóż na amerykańskich giełdach. Na CBoT ceny pszenicy w najbliższym kontrakcie spadły przez tydzień o 4,1% do 175,4 USD/tonę, a kukurydzy – o 1,9% do 143,2 USD/tonę. Dolar, pomimo osłabienia w ostatnim czasie, nadal jest stosunkowo silną walutą, co wpływa negatywnie na konkurencyjność w eksporcie. Dodatkowo w USA występuje ptasia grypa, co może mieć wpływ na spadek zużycia kukurydzy i soi na cele paszowe na wewnętrznym rynku. Ptasia grypa w największym nasileniu występuje w stanie Iowa – problem dotyczy około 6 mln kurcząt. Ale choroba się rozprzestrzenia i obecnie odnotowuje się jej występowanie już w 13 stanach USA oraz w Kanadzie.

Prognozy dla USA są optymistyczne. Kondycja upraw pszenicy ozimej jest lepsza niż przed rokiem. W ostatnim tygodniu kwietnia br. udział zasiewów będących w stanie dobrym i bardzo dobrym wynosił 42% – bez zmian w porównaniu z poprzednim tygodniem w porównaniu do 33% w analogicznym okresie rok wcześniej. Zasiewy pszenicy jarej są już znacznie zaawansowane. W sześciu kluczowych dla uprawy pszenicy jarej stanach (99% upraw pszenicy jarej, tj.: Idaho, Minnesota, Północna Dakota, Południowa Dakota i Washington) zaawansowanie siewów na dzień 26 kwietnia br. wyniosło 55%, znacząco więcej w porównaniu do średniej z ostatnich sześciu lat dla tego okresu wynoszącej 29% i 17% w analogicznym okresie 2014 r. Dobrze przebiegają też zasiewy kukurydzy. Dotychczas obsiano 19% zakładanego areału w 18 kluczowych stanach, wobec 17% w tym samym okresie rok temu. Ocenia się, że obecne korzystne warunki pogodowe powinny umożliwić szybkie zasiewy kukurydzy na środkowym zachodzie. Nawilgocenie gleb jest lepsze niż przed rokiem.

Renata Struzik, za: FAPA/FAMMU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności