Pszenica i kukurydza na topie

Pszenica i kukurydza na europejskich giełdach pnie się w górę. Jest to zapewne spowodowane rekordowo dużym eksportem tego ziarna z Unii.

W zeszłym tygodniu notowania pszenicy i kukurydzy na paryskiej giełdzie się umocniły. Pszenica w najbliższym kontrakcie podrożała przez ostatni tydzień o 1,2% do 190,38 euro/tonę, a kukurydza o 1,4% do 164,3 euro/tonę.
Wyjątkowo dużo pszenicy miękkiej zostało wywiezionej z Unii Europejskiej. KE wydała licencje na eksport 1,07 mln ton tego ziarna. Bieżący sezon to rekordowy unijny eksport pszenicy. Na podstawie licencji ze Wspólnoty wyjechało już 25,493 mln ton. Taka ilość zboża sprzedanego na rynki pozaunijne może podziałać zwyżkowo na kształtowanie się notowań giełdowych pszenicy na Euronext. Poza tym ceny podążyły za wzrostami z końca tygodnia na CBoT, po spadkach odnotowanych w połowie tygodnia, spowodowanych lepszymi od oczekiwań szacunkami zasiewów zbóż w USA i stanu zapasów.

W Stanach Zjednoczonych odnotowano z kolei chwilowe spadki cen pszenicy, które pod koniec tygodnia zostały już odrobione. Na CBoT notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie wyniosły 194,2 USD/tonę, a kukurydzy 150,3 USD/tonę.
Według raportu USDA oceniającego intencje zasiewów zbóż i soi w USA, areał kukurydzy jest nieco mniejszy, niż zeszłoroczny, ale większy, niż się spodziewano – 89,199 mln akrów (36,67 mln ha) w porównaniu do 90,6 mln akrów w 2014 roku. Dodatkowo, zapasy kukurydzy w USA są również wyższe od prognozowanych – 7,745 mld buszli (196,7 mln ton) wobec średniej z prognoz wynoszącej 7,609 mld buszli (193,28 mln ton). Informacje te, które zostały opublikowane  wraportach, spowodowały gwałtowne spadki notowań kukurydzy w kontraktach terminowych na CBoT. Eksport kukurydzy i pszenicy z USA zmniejsza się, co jest również jednym z czynników wpływających na kształtowanie się cen giełdowych.
Pod koniec marca Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podała prognozy produkcji zbóż na świecie w sezonie 2015/16 w wysokości 1,937 mld ton, tj. o 3% mniej w porównaniu do wyniku z kończącego się sezonu. Zbiory pszenicy w skali globu są prognozowane na 709 mln ton, tj. o 10 mln ton mniej niż w sezonie 2014/15, a zbiory kukurydzy – na 941 mln ton, w porównaniu do 990 mln ton w tym sezonie. Obecne prognozy światowej i unijnej produkcji zbóż w nadchodzącym sezonie są dobre, co może oznaczać utrzymanie się niskich notowań również w kolejnym sezonie.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności