fbpx

Pszenica dalej w korekcie, ale ceny rzepaku odbijają

Wczorajszy handel pszenicą zarówno w Europie jak i za Oceanem przyniósł spadki cen. Jednakże w przypadku rzepaku i soi notowano wczoraj całkiem pokaźne odbicia cen.

Baner seminaria uprawowe

Handel pszenicą rozpoczął tydzień od strat w Paryżu i Chicago. Na Matif najczęściej notowany marcowy kontrakt stracił 5,75 EUR spadając do 225,25 EUR/t. Na zamknięciu notowań najczęściej notowanego kontraktu marcowego na CBoT cena spadła o 9 centów do 555,75 centów/buszel.

W poniedziałek część premii za ryzyko za sytuację na Morzu Czarnym zniknęła, a do strat w Paryżu przyczyniło się także lekkie odbicie euro względem dolara amerykańskiego. Unijna służba monitorowania upraw MARS podała w poniedziałek, że cieplejsza niż przeciętnie i sucha pogoda w większości krajów Unii Europejskiej pomogła rolnikom przyspieszyć siew. Jednak warunki były niekorzystne w dużej części Europy Południowej, w tym w Hiszpanii i Rumunii.

Baner ener

Dodatkowo obecnie w Rosji i na Ukrainie nie ma ograniczeń w załadunku pszenicy. Poziom cen w Rosji nie zmienił się w ciągu ostatniego tygodnia, a ze względu na wyższe ceny w Europie Zachodniej, różnica cen wzrosła. W Rosji eksport w listopadzie przekroczy dotychczasowe oczekiwania . Firma konsultingowa SovEcon podwyższyła w poniedziałek swoją prognozę dostaw pszenicy w tym miesiącu o 600 tys. ton, do 4,2 mln ton w porównaniu z szacunkami sprzed dwóch tygodni. Nieznacznie obniżono jednak szacunki eksportu pszenicy na cały rok gospodarczy 2024/25, z 45,9 mln t do 44,1 mln t. SovEcon spodziewa się, że przez pierwsze pięć miesięcy roku gospodarczego eksport pszenicy wyniesie 24,5 mln ton, co oznacza, że ​​w okresie od grudnia do czerwca pozostanie jeszcze 19,6 mln ton.

Jeśli zaś chodzi o oleiste to w poniedziałek na Matif lutowy kontrakt na rzepak zanotował dzienny wzrost o 5,50 EUR rosnąc do 514,25 EUR/t. W Chicago ceny soi i śruty sojowej zamknęły się na wzrostach, podczas gdy ropa naftowa spadła. Cena styczniowego kontraktu na soję wzrosła o 2,25 centa do 985,75 centów/buszel na giełdzie CBoT .

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

Handel rzepakiem skorzystał na ożywieniu na kontraktach terminowych na olej palmowy w Malezji , które po raz pierwszy wzrosły po trzech kolejnych spadkowych sesjach. Początkowo olej palmowy był wspierany przez rosnące ceny oleju sojowego w Dalian. Prawdopodobna podwyżka podatku eksportowego w Indonezji została również pozytywnie oceniona przez handlowców. Soi sprzyjał dobry popyt eksportowy i słabszy dolar amerykański . Zyski ograniczały dobre warunki do siewu soi w Ameryce Południowej . Kanadyjski rzepak zamknął się na minusie na ICE , podążając za niższymi cenami oleju sojowego w Chicago.

Źródło: Kaack

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.