Polski Związek Pszczelarski zaniepokojony jest brakiem w tym roku refundacji dla pszczelarzy na urządzenia wielofunkcyjne do kremowania, dozowania i pompowania miodu. W tej sprawie PZP złożył pismo do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.
– Jesteśmy wielce zaniepokojeni faktem, że wielu z naszych kolegów pszczelarzy nie otrzymało w tym roku dotacji na: Urządzenia wielofunkcyjne: do kremowania, dozowania i pompowania miodu. Przez wiele lat te same urządzenia były dotowane, Nigdy nie zdarzyła się sytuacja, że któreś z tych urządzeń zostało odrzucone we wniosku dotacyjnym. Obecna sytuacja jest o tyle niefortunna, że wielu pszczelarzy zdecydowało się na zakup wymienionych urządzeń po namowie i rekomendacji kolegów, którzy tych urządzeń używają od wielu lat i są bardzo zadowoleni.
Pszczelarze mocno podkreślają możliwość wykorzystania tych urządzeń na różne sposoby, Jasnym jest, że oprócz głównego przeznaczania jakim jest kremowanie można te urządzenia wykorzystywać jeszcze do innych czynności, ale to tylko dodatkowe korzyści dla użytkownika. Obecnie pszczelarze, którzy w tym roku nie otrzymali dotacji czują się pokrzywdzeni. Nie rozumieją dlaczego ich koledzy w latach poprzednich otrzymali dofinansowanie na te same sprzęty, a oni obecnie nie. Nie było żadnych przesłanek w kierunku, że takie rozwiązanie może być zastosowane w tym roku – mówi Tadeusz Dylon, prezydent Polskiego związku Pszczelarskiego.
Świat idzie z rozwojem i techniką i wiele urządzeń posiada co raz więcej funkcji , co działa na ich korzyść i pełni wartość dodaną w pracy. Jest Więc zrozumiałym, że pszczelarze, jak zaznacza Dylon wybierają urządzenia wielofunkcyjne. Dzięki temu oszczędzają pieniądze i miejsce w swoich pracowniach.
– Ponadto nazwa „urządzenie wielofunkcyjne”, to jedynie chwyt marketingowy, zaś podstawową zaletą dla kupujących je pszczelarzy jest możliwość kremowania miodu, pozostałe funkcje pszczelarz może użyć, ale nie musi. Urządzenia te dają możliwość pszczelarzowi dobrze wykorzystać pieniądze przekazane przez KOWR – dodaje prezydent Dylon.
Jak podkreśla PZP większość pasiek jest już zaopatrzona w podstawowy sprzęt (miodarki, topiarki, odstojniki). Obecnie pszczelarze korzystając z dotacji chcieliby rozwinąć swoje pasieki na wyższy poziom. Zoptymalizować pracę w pasiece. W ocenie PZP wykorzystanie bardziej zaawansowanych technologii w pasiece wpłynie na poprawę wydajności produkcji pasiecznej oraz jakości pozyskiwanych produktów.