fbpx
Strona głównaPozostałePrzyszła struktura nadzoru rynków finansowych

Przyszła struktura nadzoru rynków finansowych

Parlament Europejski uważa, że potrzebna jest reforma regulacji i nadzoru w odniesieniu do rynków finansowych. W tym celu należy stworzyć grupę doradców, w skład której wchodzić będą m.in. organy nadzoru, organy regulacyjne i przedstawiciele przemysłu, która zajmować się będzie długoterminową wizją nadzoru finansowego. Posłowie zwracają się do Komisji o przedłożenie Parlamentowi do 31 grudnia 2008 r. stosownego wniosku legislacyjnego.

Obecny kryzys finansowy, wywołany przez kredyty hipoteczne o podwyższonym ryzyku udzielane w USA oraz produkty pochodne, zyskał zasięg ogólnoświatowy. Zdaniem posłów pokazuje to, iż dotychczasowe regulacje i nadzór w odniesieniu do rynków finansowych nie są wystarczająco spójne ani w UE, ani na szczeblu międzynarodowym.

W opinii posłów, błędne pojmowanie znaczenia ratingów przez podmioty rynkowe spowodowało negatywne skutki zewnętrzne i niepewność rynkową. Procedury stosowane przez agencje ratingowe wymagają przeglądu, a samoregulacyjne rozwiązania proponowane przez agencje ratingowe nie zostały jeszcze wypróbowane i są prawdopodobnie niewystarczające, aby sprostać wymogom kluczowej roli, jaką odgrywają w systemie finansowym.

Aby złagodzić ryzyko przyszłych kryzysów finansowych, Unia Europejska potrzebuje bardziej spójnych i skutecznych uregulowań i środków nadzoru, które nie będą stanowiły nadmiernego obciążenia. Dlatego w przyjętym przez PE sprawozdaniu przygotowanym przez Ieke VAN DEN BURG (PSE, NL) oraz Daniela DĂIANU (ALDE, RO) z Komisji Gospodarczej i Monetarnej, posłowie zawarli zalecenia odnośnie środków służących poprawie ram regulacyjnych dotyczących usług finansowych i mechanizmów w zakresie stabilności finansowej UE.

W przeddzień głosowania posłowie kolejny raz debatowali o możliwych skutkach kryzysu finansowego dla europejskiej gospodarki i środkach zaradczych, jakie należy w tej sytuacji podjąć. Zdaniem większości zabierających głos w debacie deputowanych, UE powinna podejmować wspólne działania na rzecz rozwiązania kryzysu finansowego, a państwa członkowskie powinny unikać jednostronnych działań, które pogarszają sytuację w krajach sąsiedzkich. Posłowie popierają plan KE powołania grupy wysokiego szczebla, która zajmie się opracowaniem polityki UE w zakresie nadzoru finansowego.

źródło:Andrzej SANDERSKI
Serwis Prasowy Parlamentu Europejskiego
foto: Alan/WRP

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.