Przyspieszyć termin koszenia łąk

Samorząd rolniczy wnioskuje do ministra rolnictwa o umożliwienie rolnikom koszenia łąk w pakietach botanicznych PROW w przyspieszonym terminie tj. od 1 czerwca zamiast od 15 czerwca.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18.03.2015 r. (Dz. U. 2015 poz. 415, z późn. zm.) w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 terminy koszenia półnaturalnych łąk wilgotnych i świeżych (pakiety 4.4, 4.5, 5.4, 5.5) wyznaczone są do dnia 15 czerwca.

– Termin ten w latach, w których występowała zima z mrozami i okrywą śnieżną był akceptowalnym terminem koszenia traw w miarę wartościowych pod względem paszowym. Obecnie z powodu coraz dotkliwszej suszy, która na pewno będzie odczuwalna jeszcze w maju i kolejnych miesiącach oraz szybszego wiosennego ruszenia wegetacji, termin ten jest nie do zaakceptowania – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

W ocenie izb rolniczych, przyspieszenie terminu koszenia nie wpłynie negatywnie na chronione siedliska przyrodnicze. Rośliny cenne przyrodniczo zdążą zakwitnąć i wydać nasiona ze względu na wcześniejsze ruszenie wegetacji.

– Dlatego samorząd rolniczy, zwraca się z prośbą o przesunięcie terminu koszenia w roku 2020 w wymienionych pakietach i umożliwienie rozpoczęcia koszenia 1 czerwca. Takie działanie zdaniem rolników jest jednym z wielu narzędzi do walki z suszą i brakiem paszy – podsumowuje Szmulewicz.

Autor: Krzesimir Drozd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności