Przykład dynamicznego rozwoju – 25-lecie Osadkowscy S.A.

Swoją działalność zaczynali 25 lat temu w domowej piwnicy. Obecnie konsorcjum dystrybuujące środki produkcji rolniczej znajduje się na 99 miejscu wśród największych firm w Polsce. W miniony weekend Osadkowscy S.A. obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia. Potężna rodzinna firma jest przykładem udanego rozwoju, który dokonał się w latach 90-tych i trwa do dziś.

Obecna siedziba firmy znajduje się w Bierutowie – woj. Dolnośląskie. To miejsce, z którym zarząd i właścicieli łączy duży sentyment. Budynek sąsiaduje z domem rodzinnym państwa Osadkowskich. Obecna siedziba firmy kiedyś była m.in. siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa i przedszkolem. Dziś jest synonimem rozwoju przedsiębiorstwa, który dokonał się w ostatnich 25 latach. Obecnie firma państwa Osadkowskich posiada 16 oddziałów w całej Polsce. Firma zaczynała działalność w 1990 r. zatrudniając dwóch pracowników. Jej władze planują, że w 2015 ich liczba przekroczy 500. Roczny obrót przedsiębiorstwa przekracza 2 mld zł.
Osadkowscy S.A. świadczą usługi z zakresu handlu maszynami rolniczymi, nawozami, materiałem siewnym, środki ochrony roślin. Prowadzą również skup i handel płodami rolnymi, usługi finansowe i ubezpieczeniowe na rzecz rolnictwa.
Uroczyste obchody jubileuszu odbyły się 24 czerwca. By uczcić tą rocznicę firma przygotowała galę, na którą zaproszono 3 tys. gości. Przybyłych witali właściciele firmy – Beata i Władysław Osadkowscy. Święto, jak przystało na nowoczesne gospodarstwo rozpoczęło się od dyskusji panelowej.
Uroczystość rozpoczęła się konferencją "25 lat Osadkowski SA – czas zmian w polskim rolnictwie". W jej trakcie odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: Zenon Pokojski – wiceprezes Grupy Azoty, Leszek Grala – prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Władysław Podłowski – Kombinat Rolny Kietrz, Marek Łuczak – prezes Syngenta Polska, prof. dr hab. Marek Korbas – Instytut Ochrony Roślin PIB, Andrzej Guzowski – prezes Unia Group, Marek Pawłowski – wiceprezes zarządu Osadkowski SA.
– W latach 80-tych miałem okazję zobaczyć farmę tytoniu w Kanadzie. Po raz pierwszy miałem tam możliwość zobaczyć wystawę nowoczesnego sprzętu rolniczego. Widziałem kombajny ze wspomaganiem i automatyczną skrzynią biegów. Obserwowałem pracę firm dystrybuujące nawozy i nie mogłem się nadziwić jak bardzo te przedsiębiorstwa zabiegają, by farmer chciał kupić od nich te środki. Nie uwierzyłbym wtedy, gdyby ktoś powiedział mi, że to wszystko za 20 lat zobaczę w Polsce – stwierdził podczas dyskusji – Marek Pawłowski, wiceprezes zarządu Osadkowski S.A.
Podczas obchodów jubileuszu doszło również do symbolicznego przekazania sterów gospodarstwa dzieciom państwa Osadkowskich. – Cieszę się, że możemy przekazać firmę naszym dzieciom i myślę, że poradzą sobie z ciężarem jej prowadzenia. W ostatnim czasie przeprowadzono jednak badania i tylko 5 proc. dzieci wykazało w nich chęć przejęcia działalności w branży spożywczej po swoich rodzicach. To dużo mówi o przyszłości rodzinnych firm w Polsce. Państwo Beata i Władysław Osadkowscy podczas gali wyróżnili współpracujące z przedsiębiorstwa, ale również sami odebrali odznaczenie Zasłużony dla Rolnictwa za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Galę 25-lecia uświetnił występ zespołu Golec Uorkiestra.
7 czerwca 2015r. tygodnik WPROST opublikował ranking 200 największych Polskich firm. Osadkowski S.A. znalazł się na 99 miejscu osiągając przychody ze sprzedaży na poziomie 1 156 mln zł. Spółka Osadkowski Cebulski Sp. z o.o. również nalazła się na liście 200 największych Polskich firm zajmując 163 miejsce osiągając przychody ze sprzedaży na poziomie 657 mln zł. Przedsiębiorstwo jest przykładem pozytywnych zmian, które zaszły w polskim rolnictwie w trakcie ostatnich 25 lat. Spółka prowadzi również hotel i centrum konferencyjne, oraz ośrodek jeździecki Jakubus znajdujące się w Jakubowicach (gmina Wilków).
Osadkowski S.A. w liczbach:
·         Laptopów- 430
·         245 samochodów osobowych
·         37 aut dostawczych
·         8 ciężarówek
·         28 wózków widłowych
·         440 telefonów
·         Przelewy codzienne Osadkowski S.A. robi na około 8 000 000 zł