fbpx

Przyjaźnie do pszczół

Żadne owady nie dorównają pszczołom w zapylaniu kwiatów. Ich rola w rolnictwie jest nieoceniona. 25 lat temu żyło w Polsce 2 mln 100 tys. rodzin pszczelich. Dziś zostało ich milion mniej. Główną przyczyną zmniejszenia liczby rodzin pszczelich była waroza oraz sytuacja ekonomiczna pszczelarstwa. Wpływ na to ma również skażenie środowiska.

Obecność rodzin pszczelich w pobliżu upraw rolniczych może podnieść wielkość plonu nawet o 50%. Polepszeniu ulega też jego jakość. Zapylanie kwiatów przez pszczoły zwiększa zawartość cukrów i witamin w owocach i warzywach. Poprawie ulegają takie parametry nasion, jak ciężar właściwy, siła kiełkowania, energia wzrostu. Krzyżowe zapylenie roślin przez pszczoły daje zdecydowanie większe zbiory bezpośrednie, a rośliny uzyskane z takich nasion wykazują wyższą żywotność. Pszczoły przyczyniają się też do pozyskiwania nasion heterozyjnych upraw owadopylnych. Bez usług pszczół – jako zapylaczy – wiele gatunków roślin nie mogłyby się rozwijać. By zapewnić optymalne warunki bytowo-środowiskowe pszczołom, można wokół pól uprawnych zasiać kwiaty przyjazne pszczołom.

Pachnący pszczeli raj
Kocimiętka Mussina (Nepeta racemosa) dorasta do 25-30 cm wysokości. Jej liście są jajowate, o silnie zaznaczonych nerwach. Poduszki tych miękkich, aromatycznych liści pokrywają się niezliczoną ilością drobnych rurkowatych kwiatów zebranych w okółki, które kwitną niestrudzenie przez całe lato, wabiąc rzesze owadów. Od czerwca do września roślina pokrywa się mnóstwem lawendowo-niebieskich kwiatów.
Kocimiętka Faassena (N. x faassenii) zakwita już w maju. Kwiaty są nieco mniejsze, a liście wąskie, szarozielone i owłosione. Najwyższe odmiany dorastają do 40-60 cm wysokości. Gatunki i odmiany poduszkowe są idealnymi roślinami okrywowymi, ze względu na dużą tolerancję na niedostatek wilgoci. Kocimiętka może być idealną rośliną do ogrodów o charakterze ekologicznym, gdyż jej kwiaty wabią liczne owady, a zapach działa odstraszająco na mszyce.

Na wilgotne stanowiska
Jaskrawe okółki krwawnicy przyciągają rzesze motyli i pszczół. Trzy gatunki są rodzimymi roślinami, które występują na mokrych łąkach, rowach i brzegach zbiorników wodnych. Swoją nazwę zawdzięczają zastosowaniu w medycynie ludowej – do tamowania krwi. Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiaty tworzą kształtny kwiatostan o długości do 25 cm. Krwawnica rózgowata (L. virgatum) również jest gatunkiem rodzimym. Ta delikatna roślina kwitnie od lipca do sierpnia, w chłodnych odcieniach koloru różowego. Krwawnice należą do higrofitów, czyli roślin związanych z siedliskami wilgotnymi.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.