Przewidywany spadek zbiorów pszenicy na świecie

Szacuje się, że zbiory pszenicy na świecie w 2010 r. będą mniejsze niż rok wcześniej. Powodem tego jest zmniejszenie powierzchni zasiewów wynikające z niskich cen tego zboża i niekorzystnych warunków pogodowych w niektórych regionach. Na półkuli północnej będą one nieco lepsze. Areał uprawy pszenicy ozimej w USA spadł znacznie – jest on najniższy od 100 lat. Natomiast w Unii Europejskiej, inaczej niż to przewidywano, powierzchnia uprawy pszenicy ozimej nieco wzrosła.

Zasiewy zbóż ozimych w wielu krajach WNP były opóźnione z powodu niesprzyjającej pogody. W Rosji areał uprawy pszenicy jest zbliżony do stanu sprzed roku. Podobnie jest na Ukrainie, ale plony w tym kraju mogą być niskie (susza, brak nawozów). W Chinach powierzchnia uprawy pszenicy ozimej utrzyma się na rekordowej wysokości osiągniętej w ubiegłym roku dzięki silnemu wparciu rządowemu. W Indiach, Pakistanie i Bangladeszu, także w północnej Afryce niekorzystna pogoda spowoduje znaczny spadek plonów.

(Agra Europe 2010, nr 2401, s. M/3)

W.M.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności