fbpx
Strona głównaPolecamyPrzetrząsacze do zielonki

Przetrząsacze do zielonki

Przyjrzyjmy się uważnie maszynom do przetrząsania, oferowanym przez czołowych producentów.

Technologia zbioru siana i zielonki podsuszanej pozostaje niezmienna. Zaczyna się od ścięcia roślin zielonych, następnie pokos zostaje równomiernie rozrzucony po polu w celu skutecznego wysychania. Po osiągnięciu przez materiał pożądanej wilgotności, zostaje on zgrabiony na wałki i zebrany przy użyciu pras lub przyczep samozbierających. Wykorzystanie maszyn we wspominanym procesie zależy od rozwoju technologicznego gospodarstwa. Jednym z niezbędnych aspektów jest odpowiednie wyschnięcie materiału. Służyć temu mają maszyny zwane przetrząsaczami. Te jakże proste urządzenia znacznie przyspieszają proces suszenia, co w ostateczności wpływa na jakość zbieranej paszy i jej wykorzystanie.

Samasz

Czołowym polskim producentem maszyn zielonkowych, który odważnie wkracza na europejskie (i nie tylko) rynki, jest firma Samasz. Producent z Białegostoku posiada w swojej ofercie przetrząsacze karuzelowe o szerokości roboczej od 4,7 do 7,7 m, w skład których wchodzi aż osiem modeli: czterowirnikowe oraz z sześcioma wirnikami. Maszyny te charakteryzują się solidną konstrukcją, pozwalającą na pracę w trudnych warunkach. Z tego względu przetrząsacze mogą być wyposażone w dodatkowe przednie kółko podporowe, chroniące darń i zapewniające stabilną pracę. Opcja ta jest szczególnie przydatna na nierównym i pagórkowatym terenie, na którym trudno jest zapewnić równomierną pracę maszyny.

Według zapewnień producenta, bliska odległość między kołami i palcami gwarantuje czysty pokos, pozbawiony ziemi i darni, bez względu na warunki terenowe. Z tego względu Samasz wprowadził możliwość ustawienia kół jezdnych w stosunku do palców grabiących. Pozwala to na pracę pod większym kątem przetrząsania, co w efekcie zapewnia lepszą jakość paszy. Duże nachylenie w stosunku do podłoża jest bardzo istotne w przypadku trajektorii lotu pokosu. Odpowiednie nastawienie skutkuje całkowitym odwróceniem materiału, co przyspiesza proces suszenia. W zależności od kształtu i położenia pola, maszynę można ustawić pod kątem 17° w stosunku do osi ciągnika.

Claas

Kolejną marką niezwykle często spotykaną na polskich polach jest Claas. Producent posiada w swojej ofercie szereg maszyn zielonkowych, do których należą przetrząsacze Volto. Maszyny te dostępne są o szerokości roboczej od 4,5 do aż 13 metrów, przy czym w zależności od szerokości pracy, liczba wirników wynosi od 4 do 10.

Tym, co wyróżnia maszyny Claas na tle konkurencji, jest sposób przeniesienia napędu. W serii Volto wykorzystywane jest złącze palcowe Permalink. Jest ono całkowicie bezobsługowe i pozwala na transmisję napędu w każdej sytuacji polowej. Wykorzystanie innowacyjnej przekładni sprawia, że przetrząsacz może być składany w zakresie do 180° do pozycji transportowej. Wszystkie modele serii Volto Max Spread posiadają hermetycznie zamkniętą przekładnię wirników. Dzięki temu, za wyjątkiem wałka WOM sprzężonego z ciągnikiem, napęd jest całkowicie bezobsługowy. To wszystko w połączeniu z trwale smarowaną przekładnią wirników sprawia, że system przeniesienia napędu staje się niezwykle trwały oraz niezależny od warunków atmosferycznych i polowych.

Cechą charakterystyczną maszyn Claas jest warstwowe podnoszenie materiału. Gwarantuje to odpowiednie przemieszanie i jednolicie rozrzuca masę po powierzchni pola. Zaletą warstwowego podnoszenia jest zapewnienie równomiernego obciążenia przednich i tylnych palców, co w konsekwencji przekłada się na ich trwałość. Ze względu na równą długość obydwu zębów, można je wykorzystywać na wirnikach obracających się w obu kierunkach.

Kverneland

Bogate portfolio maszyn do przetrząsania zielonek posiada w swojej ofercie firma Kverneland. Seria przetrząsaczy Taarup składa się zarówno z małych urządzeń o szerokości od 4,6 metrów, ale też maszyn wysokowydajnych zbudowanych z 10 karuzel, pozwalających na pracę na szerokości 13,3 m. Głównymi zaletami konstrukcji Kverneland są przekładnie w stałej kąpieli olejowej ProLine (w zależności od modelu). Zastosowanie tego elementu sprzyja codziennej konserwacji, która obniżana jest do minimum. Dodatkowo, przeguby w wałku napędowym posiadają bezobsługowe łożyska kulkowe, zwiększające trwałość maszyny i stabilność połączeń. Warto również zwrócić uwagę na regulację pracy wzdłuż linii brzegowej pola. Teraz może być ona wykonywana prosto z kabiny ciągnika, bez konieczności jej opuszczania. W zależności od modelu, element ten może być ustawiany hydraulicznie lub mechanicznie. Największe dostępne przetrząsacze Kverneland pozwalają na odchylenie jedynie dwóch skrajnych karuzel, co nie przeciąża układu prowadzenia.

Kuhn

Jedną z wiodących firm spotykanych w Polskich gospodarstwach jest Kuhn. Producent posiada w swojej ofercie szeroki asortyment przetrząsaczy do zielonki o szerokości roboczej od 4,2 metra do gigantycznych rozmiarów maszyn pozwalających na pracę w pasie aż 17,2 metra. Przetrząsacze napędzane są przy użyciu sprawdzonego sprzęgła palcowego Digidrive. Konstrukcja ta została opracowana prawie 20 lat temu i opiera się na wykonaniu z wysokiej jakości kutej i nawęglanej stali, która nie wymaga praktycznie żadnej konserwacji. Firma Kuhn oferuje w swoich produktach niesymetryczne palce. Według producenta zapewniają one szybsze podbieranie pokosu poprzez łatwiejsze zagłębianie się w masie. Przynosi to wymierne efekty w postaci lepszego pokrycia terenu.

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym w maszynach Kuhn jest przekładnia redukcyjna Duplex. Pozwala ona na zmniejszenie prędkości obrotowej karuzel o 45%. Dzięki temu, w prosty i szybki sposób można zgrabić pokos na wały, które w mniejszym stopniu będą pochłaniać wilgoć podczas dużych zmian temperatur.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.