Przesiewy na Kujawach

Kujawsko – Pomorska Izba Rolnicza apeluje do wojewody kujawsko – pomorskiego o pilne podjęcie działań wspierających gospodarstwa i rodziny rolników dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi w tegorocznym sezonie wegetacyjnym. Warunki pogodowe, jakie wystąpiły jesienią ubiegłego roku ( długotrwała susza ) nie sprzyjały terminowym siewom i właściwym wschodom ozimin oraz ich wegetacji w okresie przedzimowym.

– Czynniki te spowodowały, że kondycja większości ozimin w naszym regionie nie była najlepsza. Dlatego też z niepokojem oczekiwaliśmy nadchodzącej zimy. Wietrzna pogoda wraz ze styczniowymi mrozami, przy braku okrywy śnieżnej niejako potwierdziły nasze obawy. Wygląda na to, że znaczna część ozimin i rzepaku wymagać będzie przesiewu. Z naszych obserwacji wynika, że najgorzej przezimowała pszenica, rzepak i jęczmień. Rośliny tego gatunku mają nienaturalny „rudy” kolor, zarówno liście jak i korzenie nie dają oznak wiosennej wegetacji. Taki stan utrzymuje się już od ponad tygodnia przy temperaturach sprzyjających wznowieniu wegetacji, wynoszących w dzień 6-10 stopni Celsjusza. Wszystko wskazuje na to, że duże powierzchnie ozimin i rzepaku będą wymagały przesiewów – mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.
 
W ocenie samorządu rolniczego wpływ tych niekorzystnych zjawisk pogodowych na Kujawsko – Pomorska Izba Rolnicza wnioskuje do wojewody o powołanie komisji w celu oszacowania strat.
 
Obi oba
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności