fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczePrzepisy utrudniają budowę silosów zbożowych 

Przepisy utrudniają budowę silosów zbożowych 

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do MRiRW z wnioskiem o uproszczenie przepisów i złagodzenie wymogów dotyczących budowy silosów zbożowych. W opinii Rady obecne przepisy utrudniają rolnikom budowę silosów. 

Nabór wniosków o objęcie wsparciem przedsięwzięć z zakresu wsparcia infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy rozpocząć się ma 5 czerwca, tymczasem KRIR wnioskuje o zmianę przepisów, na podstawie których wnioskodawcy mieliby otrzymać dotacje.  

Rada ma trzy zastrzeżenia do obowiązujących regulacji: 

– wymóg posadowienia silosów na zboże i pasze o pojemności do 100 ton w odległości min. 4 metry od granicy działki sąsiedniej.  

Zdaniem KRIR wymóg ten uniemożliwia budowę takich silosów rolnikom mającym wąskie działki, co dotyczy szczególnie gospodarstw na południu Polski. “Tam, gdzie zagęszczenie gospodarstw jest duże, a działki siedliskowe wąskie, często nie jest możliwe spełnienie tych warunków” – informuje Rada, wnioskując o zmniejszenie wymaganej odległości do 1,5 metra od granicy działki sąsiedniej.  

– wymóg umiejscowienia hydrantu w odległości do 75 metrów od silosu. 

Tym razem w opinii KRIR jest to zbyt mała odległość: “w przypadku gospodarstw rolnych, zwłaszcza tych zlokalizowanych na obszarach wiejskich, taka odległość hamuje budowę silosów” – stwierdza Rada wnioskując o zwiększenie tej odległości lub “elastyczne podejście w tej kwestii”. 

– wymóg posiadania dokumentacji warunków zabudowy. 

KRIR zwraca uwagę na fakt, że wiele gmin nie posiada planów zagospodarowania przestrzennego, więc “obecność takiej dokumentacji może być czasochłonna i kosztowna dla rolników”, w związku z czym zwolnienie z tego wymogu ułatwiłoby proces budowy silosów zbożowych. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje również o rozszerzenie programu o możliwość finansowania budowy hal namiotowych oraz adaptacji istniejących obiektów, umożliwiających magazynowanie zboża i innych sypkich płodów rolnych. W opinii Rady tego rodzaju rozwiązania mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych silosów, zwłaszcza dla mniejszych gospodarstw rolnych. 

źródło: KRIR 

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]