fbpx

Przepisy dotyczące opryskiwaczy wymagają modyfikacji

Izby rolnicze chcą  zmiany przepisów w zakresie wymogów dotyczących potwierdzania sprawności technicznej sprzętu do ochrony roślin.

Baner seminaria uprawowe

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje do Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi  o wprowadzenie moratorium w sprawie atestacji opryskiwaczy. Samorząd rolniczy proponuje wprowadzenie aktualizacji zasad funkcjonowania Stacji Kontroli Opryskiwaczy i uprawnionych diagnostów, aktualizacji zasad ewidencjonowania opryskiwaczy oraz  aktualizacji metodyki prowadzonych badań w zakresie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu do ochrony roślin.

KRIR domaga się też ujednolicenia ceny za przeprowadzone badanie sprawności technicznej sprzętu i przedłużenia terminu dopuszczenia badania opryskiwaczy metodą pomiaru wypływu do momentu opracowania nowych wymagań, zgodnych z aktualnym stanem wiedzy naukowej i praktycznym doświadczeniem zebranym w ciągu 20-letniej historii badań opryskiwaczy w Polsce.

Baner ener

Rolnicy obawiają się, że wejście w życie od 1 stycznia 2021 r. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 grudnia 2013 r. w sprawie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania  środków ochrony roślin (Dz.U.2016 poz. 924 tekst jedn.), uniemożliwi przeprowadzanie badań w gospodarstwie rolnika, zmusi rolników do transportowania sprzętu do stacji diagnostycznych, które znajdują się zazwyczaj w dosyć dużej odległości od gospodarstwa. Wykaz jednostek organizacyjnych upoważnionych do przeprowadzania badań opryskiwaczy wymienia 334 uznane jednostki, co oznacza przeciętnie jeden punkt badań w każdym powiecie. Przemieszczanie się sprzętu rolniczego po drogach publicznych jest kłopotliwe dla rolników i innych użytkowników.

Zdaniem  producentów rolnych taka zmiana przepisów może doprowadzić do zaniechania obowiązkowych badań i pogorszenia bezpieczeństwa stosowania sprzętu do stosowania środków ochrony roślin.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

Jak podkreśla Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR w piśmie skierowanym do szefa MRiRW  – propozycje samorządu rolniczego mają na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa producentów rolnych, konsumentów, środowiska, a także osób postronnych przy jak najmniejszym obciążeniu posiadaczy sprzętu, zarówno pod względem potencjalnego zagrożenia stosowania środków chemicznych, jak i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych można to osiągnąć poprzez powszechność badań oraz wpływ edukacyjny i świadomościowy z tym związany.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.