fbpx
Strona głównaWiadomościPrzeładunek ukraińskiego zboża na polskie samochody. Telus: Owszem, tak się dzieje

Przeładunek ukraińskiego zboża na polskie samochody. Telus: Owszem, tak się dzieje

Na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rada Ministrów przyjęła propozycję nowej linii kredytowej dla firm skupujących od polskiego rolnika zboża i owoce miękkie (jagodowe). Aby odpowiednie rozporządzenie weszło w życie, musi zgodzić się na nie Unia Europejska… 

O decyzji Rady Ministrów poinformował dziś (26 maja) minister rolnictwa Robert Telus podczas spotkania z dziennikarzami w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na tej decyzji małe i średnie przedsiębiorstwa, skupujące zboże od 15 maja do 31 sierpnia, oraz owoce od 1 czerwca do 30 września, będą mogły skorzystać z kredytu obrotowego do kwoty 40 mln. zł. oprocentowanego na 2% – reszta odsetek zapłaci Państwo. Koszt tej decyzji szacowany jest na 370 mln. zł. Oczywiście, firma, która będzie chciała skorzystać z kredytu musi mieć zdolność kredytową 

Uruchomienie takiej linii kredytowej jest reakcją na trudną sytuację na rynku zbóż oraz w niedalekiej przyszłości przewidywaną trudną sytuację na rynku owoców miękkich, wynikającą z importu produktów rolnych z Ukrainy. 

– Małe firmy polskie kupiły po 900 zł. kukurydzę mokrą, wysuszyły ją, dołożyły do tego i okazało się, że cena na Matif spadła do 900 zł. za tonę wysuszonej kukurydzy. Dlatego uruchomiliśmy te kredyty, żeby zlikwidować te zatory – mówił minister Telus. – Natomiast jeśli chodzi o eksport zbóż, to mówić trzeba nie tylko o zbożu ukraińskim. Wolumen polskiego zboża w zeszłym roku wyniósł 35 mln. ton, z Ukrainy przyjechało 3,5-4 mln. ton. To 10%, więc to nie jest problem tylko importu, ale też nadprodukcji w kraju. Przede wszystkim problem ze zbożem jest efektem niskich cen zbóż na Matif, ponieważ przy takich cenach firmom nie opłaca się daleki transport do pozostałych państw UE – gdyby ta cena paryska była wyższa, nikt z nas nie zauważyłby problemu, bo to jest tylko 3,5 mln. ton. 

– Ostatnio ukazały się w internecie filmiki pokazujące przeładunek zboża ukraińskiego na polskie samochody – mówił Robert Telus. – Chcę powiedzieć, że owszem, tak się dzieje – to jest zboże, które wjechało na granicę przed 15 kwietnia, bo rozporządzenie UE mówi, że jeżeli kontrakt był podpisany przed 2 maja to musimy to zboże przyjąć. Ale na dzień wczorajszy tego zboża ze starych kontraktów wjechało do Polski 16 tys. ton.  

Robert Telus został zapytany o wypowiedź ministra rolnictwa Niemiec, który powiedział, że wprowadzenie przez Polskę zakazu importu z Ukrainy jest niedopuszczalne. 

– Takie wypowiedzi jak ministra rolnictwa Niemiec świadczą o tym, że Unia chce pomagać Ukrainie rękoma mieszkańców państw przygranicznych. Nie ma na to zgody, oczekujemy, że przedłuży rozporządzenie z 2 maja o blokadzie importu 4 zbóż bez zapisu, że kontrakty wcześniejsze będą mogły być realizowane – powiedział Robert Telus. 

Minister powiedział też, że trwają prace nad uruchomieniem naboru wniosków dla producentów, którzy sprzedali pszenicę lub grykę od 15 kwietnia. W przyszłym tygodniu, prawdopodobnie w środę lub w czwartek zostanie ogłoszony ten nabór. 

Na notyfikację UE czeka też decyzja w sprawie kredytów dla rolników: dla posiadających do 50 ha przewidziane są wys. 100 tys. zł na 36 mc.; od 50 do 100 ha – 200 tys. zł. na 48 mc.; pow. 100 ha 400 tys. zł na 60 mc. 

Na koniec minister zaprosił wszystkich rolników i wszystkie ruchy ludowe na obchody Niepodległościowego Ruchu Ludowego, po raz pierwszy organizowane jako święto państwowe, które odbędzie się w Starej Błotnicy w woj. mazowieckim, pow. białobrzeski. 

– Bardzo państwa zapraszam na godz. 14. na mszę św., zapowiedział udział premier Mateusz Morawiecki, organizuje to Solidarność RI i inne organizacje chłopskie. 

2 KOMENTARZE

  1. Unia ma w dupie Ukrainę i i glodujacą Afrykę,tylko nasi musieli wysilić się z pomocą nie dbając o własnych rolników.Wstyd.

  2. Ha ha ha, handlarz z wioski obok całe swoje żniwa zatrzymał a sprzedał 800 ton ukraińskiej pszenicy którą kupił chwilę wcześniej, to zboże stało się w ten sposób polskim zbożem więc rekordowe plony polskich rolników mnie nie dziwią, ilu takich ludzi jak on jest w tym kraju? Nie kłam gościu że import nie jest problemem

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.