fbpx

Przekazywanie owoców na cele charytatywne bez podatku VAT?

Rząd ma możliwość zniesienia opodatkowania unijnej pomocy finansowej dla sadowników, przekazujących swoje owoce na cele charytatywne. Ale czy to zrobi…? Okaże się zapewne wkrótce.

Pisaliśmy już o tym, że polscy producenci niektórych owoców i warzyw, mogą skorzystać z tymczasowej pomocy w związku z trudną sytuacją na rynku. Przeznaczając swoje plony na cele charytatywne lub na zniszczenie, otrzymują oni wsparcie. Paradoksalnie jednak, w pierwszym przypadku, o ile postepowanie takie jest zdecydowanie bardziej godne pochwały, to rolnicy muszą zapłacić podatek VAT od unijnej pomocy finansowej. W drugim przypadku, są z niego zwolnieni. Powód? Ministerstwo finansów za przyczynę podaje fakt, że podatkiem VAT objęte są czynności, gdy otrzymuje się zapłatę i jednocześnie dostarcza towar do konkretnego odbiorcy. I tak właśnie dzieje się w przypadku przekazywania owoców czy warzyw na cele charytatywne.

Spór o to już od jakiegoś czasu toczy się pomiędzy samorządem rolniczym, a ministerstwem finansów. Tym razem jednak, Krajowa Rada Izb Rolniczych znalazła „furtkę”, dzięki której rolnicy będą mogli uniknąć płacenia podatku VAT od unijnego wsparcia:

W 2014 roku firma audytorska Deloitte przeprowadziła w imieniu Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego raport porównawczy dotyczący legislacji w krajach członkowskich praktykowanej w kwestii darowizn żywności . Raport ten stwierdza, że teoretycznie zabronione jest przychylenie się do zwolnienia z podatku VAT od darowizn żywności – podkreśla KRIR – Komisja rekomenduje jednak, aby w przypadku, gdy dany produkt ma rekomendowaną datę spożycia lub dany towar nie może być sprzedany z powodu jego wyglądu, wysokość podatku VAT była obliczana na stosunkowo niskim poziomie a nawet bliskim zeru – dodaje.

Ponadto na stronie 5 niniejszego raportu analizy porównawczej między krajami członkowskimi co do tego, czy podatek VAT jest naliczany lub nie od darowizn żywności, wynika że, większość krajów nie wymaga podatku VAT od darowizn żywnościowych.

Niniejszy raport odwołuje się także do notatki Parlamentu Europejskiego, w której stwierdzono, że wartość od której jest obliczany VAT w przypadku przekazywania darowizny, będzie musiała być dostosowana do okoliczności i stanu towaru, w którym znajduje się dany artykuł w momencie przekazania. W przypadku, gdy darowizna odbywa się blisko terminu spożycia lub jeśli nie nadaje się do sprzedaży, wartość powinna być dość niska, nawet bliska zeru. PE wskazuje, że to od państw członkowskich zależy, czy przyjmą taką zasadę, tak aby nie utrudniać podatnikom oddawania artykułów spożywczych z przeznaczeniem na cele charytatywne.

Krajowa Rada izb Rolniczych przekazała więc Rządowi RP narzędzie, dzięki któremu sadownicy mogliby być zwolnieni z obowiązku zapłaty VAT od produktów przekazanych na cele charytatywne. A co Rząd zrobi z tym fantem…? Okaże się zapewne wkrótce, przy okazji kolejnej wymiany pism pomiędzy ministerstwem finansów i samorządem rolniczym.

 Renata Struzik, źródło: KRIR

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.