Przejmowanie nieruchomości pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego budzi wątpliwości RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich dostaje liczne skargi przede wszystkim od mieszkańców Wiskitek, Baranowa i Teresina w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W związku z tym RPO wystąpił do pełnomocnika rządu ds. CPK, Marcina Horały.

Jak donosi Rzeczpospolita, właściciele nieruchomości mają wątpliwości co do rozpoczęcia Programu Dobrowolnych Nabyć gruntów pod budowę, podczas gdy miejsce ostatecznej lokalizacji portu nie zostało jeszcze ustalone. Właściciele gruntów nie wiedzą tak naprawdę, czy na terenie ich nieruchomości znajdzie się CPK.

– Taka forma nabywania nieruchomości – bez wszczynania procedury wywłaszczeniowej i w momencie, gdy nie ma dokładnej lokalizacji lotniska – wydaje się stać w opozycji do konstytucyjnych zasad: legalizmu (art. 7 Konstytucji) oraz zaufania obywatela do władzy publicznej, stanowiących jeden z komponentów zasady demokratycznego państwa prawa, jaką wyraża art. 2 Konstytucji. Wobec terenów, na których ma zostać zrealizowany cel publiczny zasadą powinno być wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego, aby możliwe było ustalenie odszkodowania – słusznego i odpowiadającego wartości nieruchomości – stwierdził RPO.

– Gdyby bowiem okazało się, że na danej nieruchomości zamierzona inwestycja jednak nie powstanie – czego w wielu sytuacjach, wobec braku jednoznacznego ustalenia jej lokalizacji, wykluczyć nie można – właściciele nie będą mogli skorzystać z uprawnień określonych w przepisach o zwrocie wywłaszczonych nieruchomości – dodaje RPO.

Źródło: RPO/Rzeczpospolita

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności