fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychPrzedziwna propozycja Ukrainy w sprawie importu zbóż

Przedziwna propozycja Ukrainy w sprawie importu zbóż

Komisja Europejska zniosła zakaz importu zbóż z Ukrainy a Ukraina zgodziła się “wprowadzić środki mające na celu uniknięcie ponownego wzrostu importu do UE”. Dziś media poinformowały o propozycji Ukrainy.

Ukraina przedstawiła Komisji Europejskiej propozycję dotyczącą wwozu zboża z Ukrainy (świadomie nie piszemy “ukraińskiego zboża”) do państw Unii Europejskiej. Jaka to propozycja?

Ukraina chce sama decydować o tym, kto otrzyma pozwolenie na wwóz towarów na terytorium UE, nawet w przypadku sprzeciwu państw członkowskich. Ukraińcy zgodzili się łaskawie konsultować swoje decyzje z państwami UE i Komisją Europejską, zachowując sobie prawo do ostatecznej decyzji.

Zobacz także: Dyrektor OSW: Kijów czasem zachowuje się jak słoń w składzie porcelany. Jak rozwiązać “spór zbożowy”?

Oczywiste jest, że państwa graniczące z Ukrainą sprzeciwiły się tej decyzji. Obecny na spotkaniu w Brukseli ambasador RP przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś skrytykował nową propozycję Ukrainy, która zdaniem Polski nie rozwiązuje kwestii kontroli i ograniczenia napływu ukraińskiego zboża.

Źródło unijne, na którego informacje powołują się media powiedziało też, że w związku z zapowiedziami Ukrainy o wszczęciu postępowania przeciw Polsce, Węgrom i Słowacji przed Światową Organizacją Handlu (WTO), te trzy kraje UE nie będą uczestniczyć w pracach platformy ds. ukraińskiego zboża w Brukseli

“Polska, Węgry i Słowacja wycofują się z prac w ramach platformy z uwagi na ostrożność procesową i fakt, że Ukraina mogłaby wykorzystywać informacje przekazywane w ramach platformy koordynacyjnej przeciwko tym trzem krajom w postepowaniu przed WTO – przekazało źródło unijne”

Ambasador Andrzej Sadoś powiedział natomiast, że Polska sprawy dotyczące przyszłości wspólnej polityki rolnej omawiać będzie w gronie 27 państw UE na forum Rady.

25 KOMENTARZE

 1. Trzymać się tylko tranzytu zboża przez nasz kraj,zawalili od początku że nie pilnowali i tak mamy teraz mąkę nie wiadomo z jakimi opryskami,zbrojnie pomagać ale pilnować gospodarki,pomagać uchodźcom z bacmutu i okolic frontu

  • Ukraińskie zboże jest z takimi opryskami jakie standardowo były używane jeszcze 5 lat temu w Polsce i było dobrze .Teraz też wielu rolników stosuje opryski od Ukraińców które są masowo przemycane do Polski bo są skuteczne .Tu chodzi o pieniądze o to że polski wsiur nie zarobi milionów za zboże z zawyżona cena .Cena chleba w Polsce mogła by być połowę niższa ale wsiury muszą się napaść.Do tego propaganda PiSpwska i strach obecnego rządu przed głosowaniem chłopów na konkurencję

   • Zboża już są tańsze niż przed pandemią nie mówiac o przed wojną natomiast koszty dalej wojenne to że chleb kosztuje ile kosztuje to nie wina chłopa

 2. Tu chodzi jedynie o pieniądze dla oligarchów a nie biednych chłopów. Najbogatszy oligarcha ma ziemi tyle co całą Holandia. Gospodarstwa mają po kilkadziesiąt tysięcy ha. Biedni chłopi mają nie więcej niż 8 procent ziemi.Wiadomo że w Uni zboże jest droższe i odpadają koszty transportu do Afryki. Ci biedni oligarchowie z arealami jak nasze powiaty czy województwa wiedzą z kim mają się dzielić zyskiem i stąd te decyzje

 3. Ukraińcy już tak w piórka obrośli, że już nie chcą pomocy tylko wysuwają żądania. Mało tego obrażają się gdy coś nie idzie po ich myśli. Czas skończyć z pomocą a całe to towarzystwo pogonić na wschód.

 4. Dobbre komentarze i tylko jedna kryptobanderowsko-zelensko- kaczkovska odpowiedz RATHOR’a. . Te hego bzdety nt bronienua nas przez kraineU. przechodziły wśród miejscowych matołów. rok temu.

 5. Mam przyjaciół Ukraińców mianowicie rodzinę źyją bardzo skromnie obydwoje zapierdzielają od rana do wieczora ale to Co wyprawiają ich tzw.bracia to się w głowie nie mieści tyle co od nas dostali a teraz pozywają nas do sądu i jeszcze groźą embargiem . Niestety niektórzy ludzie mieli Rację są to ludzie bardzo ale to bardzo rozszczeniowi

 6. Dałeś to nie wypominaj. Nie dawaliśmy uzbrojenie z czystego serca a rękami Ukraińców osłabiamy Rosję by do nas nie doszła. Dlaczego znów dajemy się skłócić? Jak byliśmy jednym narodem z Ukrainą i Litwa to Polaka trzaska Europą. To klutnie nasze pozwalały nas rozbić i sąsiada rozebrać. Nie uczymy się nic a 150 lat nasi przodkowie walczyli o Polskość. Przez 40 lat byliśmy pod butem ZSRR. Ludzie niektórzy próbują to samo zrobić i na naszym niezadowoleniu się wypromować. Nie dajcie się prze własną złość manipulować!!!!!!!!!

  • Nie dziwię się rozgoryczeniu Polaków.Zapomnielismy już o początku wojny,kiedy to Polacy pierwsi wyciągnęli pomocną dłoń do Ukrainy?Jest takie powiedzenie: daj kurze grzędę,a ona na to : jeszcze wyżej siędę! Polska zawsze angażuje się w pomoc sąsiadom,a to gaszenie pożarów,to trzęsienie ziemi a to powódź w Niemczech i dostawy osuszaczy dla Niemców.I tak jakoś się układa,że ze strony tych sąsiadów Polska w żadnej sprawie nie ma wsparcia.A od niektórzy to groźba i szantażem chcą wymusić na nas uległość.Nie dość,że Polska musi użerać się z wredna opozycją,to jeszcze obcy próbują ugrać swoje.Dlaczego Ukraina kładzie Polsce dodatkowe kłody pod nogi?Czy myślą,że jak wygra opozycja to dla nich będzie lepiej?

 7. Część przekazanego uzbrojenia rozpłynęła się cudownie i o to Amerykanie wzywali Żeleńskiego na dywanik, ukry w Polsce mają większe prawa i pomoc socjalną niż mój niepełnosprawny syn, a ja jak mówiłam, że nam się ,, odwdzięczą,, jak tylko w pióra porosną to był krzyk! A trzeba było białe miasteczka przy granicy poustawiać i wizy przyznawać tak jak nam kiedyś Niemcy. Jak zwykle Polak mądry po szkodzie … podobno za bratnią pomoc mieliśmy mieć podpisane intratne kontrakty, a tak oddaliśmy wsio za psi… i jeszcze po sądach będą ciągać. Przykręcić kurek i dać odczuć że gość z dom i Bóg z nim!

 8. Ha ha ha macie swoją solidarność z Ukrainą! Dziady jedne! Nasuwa się tylko cytat z ogniem i mieczem księcia Jeremiwgo …”baby z dziećmi wygnać z wioski a chlopą podziękować ..”

 9. Piepszony komediant myśli że mu wszystko wolno ! Najpierw niech zapłaci za to co dosłali od Polski i całej reszty a potem może sobie mieć pretensje. Normalny prezydent i człowiek byłby wdzięczny za tak wielka pomoc militarna i nawet by nie pomyślał o takich rzeczach. Ale i tu jak i po tej całej hołocie co się na pchała do Polski bardzo dobrze widać tylko roszczenia im w głowie !daj i daj bo my Ukraińcy to nam się należy za friko. Wstyd komediancie Zaleski wstyd!

  • Nic nie jest proste i jednoznaczne. Ukraina nie wyeksportuje swojego zboża, to może jej zabraknąć kasy na prowadzenie wojny. I co, tę kasę my im mamy dać? A z czego?

 10. J**** tych Ukraińców, rozwiązanie jest tak banalne, koniec pomagania a rusek zrobi swoje i po problemie. I dla pewności mur na granicy z galicją, bo chyba tak będzie się nazywać dawna Ukraina i żadnych kontaktów handlowych

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]