Przedłużyć memorandum na stosowanie genetycznie modyfikowanej soi

Zgodnie z obowiązującym obecnie memorandum na stosowanie soi GMO, ten surowiec paszowy będzie można w Polsce stosować tylko do końca stycznia 2021 r. Obecnie krajowa produkcja roślin białkowych to jedynie 0,3 mln ton rocznie, podczas gdy całe zużycie krajowe to 4,25 mln ton rocznie.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

W związku z tym Wielkopolska Izba Rolnicza wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań legislacyjnych w celu wydłużenia obowiązującego memorandum.

reklama
Baner SUmi

– Uważamy, że potrzebny jest czas na upowszechnienie upraw roślin wysokobiałkowych w Polsce oraz innowacyjnych technologii w zakresie ich przetwarzania oraz wykorzystywania w żywieniu zwierząt. Zdajemy sobie sprawę, że zastąpienie soi importowanej surowcami krajowymi w krótkim okresie czasu będzie niemożliwe i kosztowne. Jeśli memorandum nie zostanie przedłużone firmy paszowe będą zmuszone do importu soi non-gmo po znacznie wyższych cenach, co przełoży się na wzrost kosztów pasz – uzasadnia Piotr Walkowski, prezes WIR.

reklama
Baner Corner

W ocenie samorządu rolniczego przy obecnej zapaści na rynku trzody chlewnej, bydła mięsnego oraz drobiu, która pogłębi się, jeśli Parlament uchwali Ustawę o ochronie zwierząt w jej obecnym kształcie, wzrost kosztów paszy spowoduje rezygnację z produkcji i upadek wielu gospodarstw rolnych.

reklama
Baner Samasz
reklama
Baner McHale
reklama
reklama

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI