Przedłużony termin składania wniosków o płatności bezpośrednie

Komisja Europejska 6 kwietnia podjęła decyzję o przedłużeniu terminu składania wniosków o płatność w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR). Rolnicy i inni beneficjenci WPR będą teraz mieli więcej czasu na wypełnienie wniosków, aby otrzymać zarówno płatności bezpośrednie, jak i płatności na rozwój obszarów wiejskich.

Przedłużenie będzie możliwe dla wszystkich kwalifikujących się rolników we wszystkich państwach członkowskich. Jednak to państwa członkowskie decydują, czy skorzystać z tego rozszerzenia.

Nowy termin składania wniosków upływa 15 czerwca 2020 r., A nie 15 maja, co pozwoli rolnikom na większą elastyczność w wypełnianiu wniosków w tych trudnych i niespotykanych czasach.

Każdego roku europejscy rolnicy składają wnioski o wsparcie dochodu WPR. Następnie organy krajowe rozpatrują wnioski i zapewniają niezbędne kontrole. Płatności w ramach WPR są następnie rozdzielane na poziomie krajowym lub regionalnym, które są zwracane przez Komisję Europejską z budżetu UE.

– W czasie pandemii sektor rolno-spożywczy Unii Europejskiej wykazuje się odpornością i nadal zapewnia Europejczykom bezpieczną żywność wysokiej jakości. Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i skutecznego łańcucha dostaw żywności na całym kontynencie pozostaje jednym z priorytetów Komisji. Niemniej jednak Komisja Europejska zdaje sobie sprawę z trudnych warunków, z jakimi obecnie borykają się niektórzy z naszych rolników. Zapowiedzieliśmy już kilka środków mających na celu wprowadzenie większej elastyczności we wdrażaniu WPR w celu wsparcia europejskich rolników. Ponadto wcześnie przyjęliśmy wytyczne w sprawie środków zarządzania granicami w celu ochrony zdrowia i zapewnienia dostępności towarów i podstawowych usług oraz kolejne dokumenty zawierające wytyczne w celu zapewnienia swobodnego przepływu towarów i pracowników sezonowych na jednolitym rynku oraz złagodzenia negatywnego wpływu koronawirusa na funkcjonowanie łańcucha dostaw żywności – informuje Biuro Prasowe Komisji Europejskiej.

Źródło: Komisja Europejska

Opracował: Krzesimir Drozd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności