fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczePrzedłużenie umów dzierżaw ziemi należącej do państwa tylko z rolnikami indywidualnymi?

Przedłużenie umów dzierżaw ziemi należącej do państwa tylko z rolnikami indywidualnymi?

Warmińsko – Mazurska Izba Rolnicza widzi pilną potrzebę uregulowania sprawy przedłużania umów dzierżawy na nieruchomości rolne z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa osobom, które nie spełniają definicji rolnika indywidualnego.

Art. 6 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego wyraźnie definiuje rolnika indywidualnego. Co do zasady nieruchomości rolne, którymi dysponuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powinny być rozdysponowane właśnie wśród osób spełniających ten warunek.

W 2016 roku nastąpiła istotna zmiana przepisów dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Ustawodawca, widząc potrzebę ochrony gruntów rolnych, jasno wskazał podmioty, którym przysługuje prawo pierwszeństwa w nabyciu lub dzierżawy – to rolnicy indywidualni. W ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego dodano preambułę, czyli wstęp do aktu prawnego stanowiący podstawę i cel wydania aktu normatywnego. Tylko nieliczne ustawy posiadają preambułę, co podkreśla znaczenie dla ustawodawcy tego właśnie uregulowania – informuje WMIR

Jak podaje Izba Rolnicza w pierwszym zdaniu uzasadnienia wprowadzenia zmian ustawodawca wskazał powód noweli „Nieruchomości rolne są niezbędnym środkiem produkcji rolnej, produkcji, której celem i funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w kraju”. Ziemia rolna jest narzędziem w ręku producenta rolnego i podstawą funkcjonowania indywidualnych gospodarstw rodzinnych. Dlatego zdaniem WMIR zasadne jest wprowadzenie takich zmian legislacyjnych, które umożliwią rozdysponowanie gruntów przez KOWR w pierwszej kolejności wśród zainteresowanych rolników indywidualnych.

– Jako samorząd rolniczy Warmii i Mazur, reprezentujący interesy zrzeszonych w nim podmiotów, zdajemy sobie sprawę, iż przed zmianą ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w 2016 roku wiele osób niebędących rolnikami indywidualnymi wydzierżawiło grunty z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Zdaniem Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej osobom tym nie powinno być zagwarantowane przedłużenie umowy dzierżawy, jeśli okoliczni rolnicy indywidualni złożyli zapotrzebowanie na grunty będące przedmiotem dzierżawy. Dodatkowo grunty te powinny być rozdysponowane w trybie przetargów ograniczonych – mówi Romuald Tański, prezes Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej

Zdaniem samorządy rolniczego Warmii i Mazur proponowane wyżej zmiany są w pełni zgodne z założeniami wprowadzonych w 2016 rok zmian wyrażonych zarówno w preambule ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, jak i jej uzasadnieniu.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.