Przed Świętami Wielkanocnymi i tanio i kolorowo

Pomimo, wcześniejszych obaw związanych z trudnościami wegetacyjnymi w 2006 roku i niższymi plonami, ceny większości krajowych warzyw są niskie. Powód to duże dostawy, kontrolowane przez import oraz ograniczony eksport na Wschód krajowej produkcji.

Nawet ziemniaki są stosunkowo tanie, bowiem ceny w porównaniu z 2006 rokiem są wyższe od 10 do 50%. Ograniczenie wzrostu cen spowodowane jest przez import ziemniaków z krajów Beneluksu. W ciągłej ofercie handlowej są także młode ziemniaki sprowadzane z Cypru, Grecji i Hiszpanii. Cena hurtowa od 2,30 do 2,80 zł za kilogram.Bardzo tania jest kapusta biała, której ceny nie przekraczają 44% ceny sprzed roku. Mała sprzedaż za granicę powoduje, zwiększoną podaż na krajowym rynku, stąd ceny są tak niskie.

Tanio sprzedawana jest krajowa marchew, bowiem ceny produktu krajowego kontrolowane są przez import. Marchew importowana sprzedawana jest na Rynku Hurtowym w Broniszach w cenach zbliżonych do cen za asortyment krajowy.Jedynie cebula bije rekordy cenowe, bowiem jest o 70% droższa od ubiegłorocznej. Cebuli mieliśmy w tym roku niewiele, a jej jakość jest niska – oceniają ogrodnicy.Ewenementem jest trwający od kilku miesięcy import tego warzywa. Polska, która jest potentatem w produkcji ziemniaków i cebuli od kilku miesięcy musi wspierać importem rynek konsumenta. Jakość towarów importowanych jest wyższa stąd pomimo, że ceny także są wyższe, marchew z importu znajduje nabywców.

Rosną dostawy krajowych nowalijek, wprawdzie pomidory z rodzimych szklarni są jeszcze bardzo drogie, ale z każdym dniem zwiększa się ich podaż. Ogórki z krajowych szklarni zaczynają skutecznie wypierać import. Różnica w cenach hurtowych nie przekracza 1 zł więcej za kilogram produkcji krajowej. Nieznacznie droższa jest krajowa rzodkiewka, której dostawy właśnie się rozpoczęły.

Zwiększony handel przed Świętami Wielkanocnymi zapowiada się za parę dni. Na Rynku Hurtowym w Broniszach można dostać chrzan w korzeniu, który tradycyjne jest kupowany na te święta. Oczywiście bardzo dużo jest jaj. Jaja średniej wielkości sprzedawane są w cenie 33 grosze za sztukę. Te o rozmiarze XXL, o 2 grosze więcej.

źródło: Małgorzata Skoczewska
opr. MS