Przed nami kolejne programy wsparcia

Polska utrzymuje wysokie tempo wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Kolejne, zatwierdzone programy wsparcia rolników czekają już tylko na swoją kolej…

Ustępujący minister rolnictwa, Marek Sawicki podpisał już 6 rozporządzeń, które pozwalają na uruchomienie kolejnych działań:

  • w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw”
  • w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych”
  • w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN”
  • w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”
  • w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania szkoleń i szkoleń uzupełniających oraz przeprowadzania egzaminów i egzaminów uzupełniających
  • w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania zaliczek w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Z punktu widzenia rolników, najważniejsze, najbardziej oczekiwane jest chyba rozporządzenie dotyczące restrukturyzacji gospodarstw – stwierdził szef resortu dodając, że – w tym działaniu rolnicy będą mogli otrzymać bezzwrotną pomoc w wysokości 60 tysięcy złotych bez wkładu własnego.

W resorcie rozpoczęły się już również prace legislacyjne nad rozporządzeniem dotyczącym rozdysponowania pomocy dla producentów mleka. Dostaliśmy na ten cel od Komisji Europejskiej 120 mln złotych. Wnioski o pomoc będzie można składać do 15 grudnia br., a wypłata pieniędzy rozpocznie się 15 stycznia 2016 roku. Wsparcie to będzie przyznawane rolnikom, którzy mają kwotę mleczną nie niższą niż 15 tysięcy kilogramów i nie wyższą niż 250 tysięcy kilogramów.

Dodatkowo, ustępująca premier, Ewa Kopacz podpisała rozporządzenie, które zakłada dalsze tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw w związku z wprowadzonym przez Rosję embargo. Z 500 tys. ton jabłek, jakie mają być wycofane z rynku, ponad 200 tysięcy ton przypada na naszych producentów, a z puli ponad 100 tys. ton pomidorów, ogórków i papryki – 1/3 dotyczy produktów z Polski.

Renata Struzik, źródło: MRiRW
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności