reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Przeciwko TTIP i CETA

Już za 2 tygodnie ulicami Warszawy przejdzie protest przeciwników umów o wolnym handlu z USA – TTIP i Kanadą – CETA. Udział zapowiedziały rolnicy, związki zawodowe, organizacje pozarządowe i obywatele.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl


Demonstracja wystartuje w sobotę 15 października o godzinie 13 spod Ministerstwa Rolnictwa. Potrwa ok. 3 godzin. Trasa przemarszu zostanie podana w ciągu najbliższych kilku dni. Organizatorzy – Akcja Demokracja, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, Strefa Zieleni – domagają się od polskiego rządu odrzucenia umowy CETA i niezgadzania się na jej tymczasowe wejście w życie, bez akceptacji polskiego Sejmu. Żądają także przerwania negocjacji ws. umowy TTIP.

Sytuacja wokół TTIP i CETA zmienia się niemal codziennie. Jedno jest już jednak jasne. PiS wbrew wcześniejszym deklaracjom, że będzie bronić polskiego rolnictwa i żywności, ogłosiło pełne poparcie dla przyjęcia CETA. Zrobiliśmy wspólnie co w naszej mocy, by przekonać posłanki i posłów, że konieczna jest debata. Jednak dyskusja nad CETA spadła z porządku obrad Sejmu i rząd sam zadecydował, że ją podpisze. Mamy tego dość! – mówi  Maria Świetlik ze Stowarzyszenia Akcja Demokracja.

reklama
Baner Sumiagro
reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Petycję przeciw umowom, która podkreśla zagrożenia dla polskiego rolnictwa i żywności, podpisało już ponad 27 tys. osób (https://www.akcjademokracja.pl/ceta)
Podpisanie CETA przez Radę Unii Europejskiej, w której zasiadają ministrowie państw UE, planowane jest na 18 października. Polskę reprezentować będzie szef MSZ, Witold Waszczykowski.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

CETA (umowa o wolnym handlu UE-Kanada) razem z TTIP (umowa UE-USA) mają utworzyć transatlantycką strefę wolego handlu. CETA jest już gotowa do podpisania, negocjacje TTIP wciąż trwają, ale wiele państw zapowiedziało zablokowanie przyjęcia porozumienia. CETA jest więc kluczowa dla wielkiego biznesu. Natomiast dla obywateli po obu stronach Atlantyku, którzy mówią NIE specjalnym przywilejom dla korporacji, kluczowe jest zablokowanie umowy.

Źródło: Akcja Demokracja

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

Koniec umowy z Kanadą?

CETA drugim TTIP ?

INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI