Prywatne przechowywania masła i OMP przedłużone

Mechanizm wsparcia prywatnego przechowywania masła i odtłuszczonego mleka w proszku został przedłużony do 30.września 2016 roku.

Pod koniec stycznia 2016 roku Komitet ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych pozytywnie zaopiniował projekt rozporządzenia KE ws. ostatniego dnia składania wniosków o dopłatę do prywatnego przechowywania masła i odtłuszczonego mleka w proszku.

Wszyscy przedstawiciele krajów członkowskich UE zgodzili się, aby przedłużyć prywatne przechowywanie ww. produktów do 30 września br.

Mechanizm prywatnego przechowywania masła i OMP jest niezbędny ze względu na stale pogarszającą się sytuację cenowa na rynku mleka oraz prognoz presji cenowej w odniesieniu do masła i OMP ze względu na spora podaż w stosunku do popytu.

W Polsce do tej pory z tego mechnizmu wsparcia skorzystało niewielu producentów masła i OMP (na poziomie 1,2% i 0,4% ogółem produktów skierowanych do magazynów w UE odpowiednio dla OMP i masła). Głównie korzystają z niego Niemcy, Holandia, Hiszpania, Francja i Irlandia.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA