fbpx

PROW-inki

Opozycja krytykuje, a rząd obiecuje nadal. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich ma lata 2007 – 2013 wciąż czeka na pełne uruchomienie. Pytanie jak długo? N

Teoretycznie nie ma się czego obawiać. Wprawdzie PROW to fundusze, które należą się rolnikom od 2007 roku, ale obowiązuje tu zasada N+2, czyli pieniądze przepadają dopiero 2 lata po niewykorzystaniu. Problem w tym, że procedury ich uruchamiania opóźniają się.

Wojciech Pomada, poseł LID – Należałoby się cieszyć, że Agencja Restrukturyzacji zaczyna przyjmować wnioski, tylko fakty są takie, że z tymi wnioskami nic się nie dzieje.”

Wnioski nie mogą być sprawdzane, umowy nie mogą być zawierane, a pieniądze nie mogą być wypłacane z powodu braku akredytacji. Ta jest tylko na działanie “Młody Rolnik”. Ale tu z kolei ślimaczy się przyjmowanie wniosków od rolników z powodu znacznie zaostrzonych kryteriów dostępu do pieniędzy.

Henryk Kowalczyk, poseł PIS – “Przygotowania Agencji sprawdziły się, ja myślę, że to zmiany kadrowe mają na to wielki wpływ. ”

Resort rolnictwa, które jeszcze kilka miesięcy temu twierdziło, że w Agencji jest sytuacja kryzysowa, teraz zapewnia, że wszystko jest już pod kontrolą.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa – “Akredytacja na całą obsługę inwestycji będzie pod koniec kwietnia, to machina będzie działała w sposób prawidłowy.”

Do trwającego obecnie zbierania wniosków na pomoc dla młodych rolników w kwietniu dołączą kolejne dwa programy: pomoc dla przetwórstwa rolno-spożywczego oraz tworzenie pozarolniczych miejsc pracy. W maju uruchomiona zostanie pomoc dla samorządów, czyli program odnowy wsi, a czerwcu – renty strukturalne.

Witold Katner/Agrobiznes, TVP1

N”

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.