fbpx

PROW-inki

Opozycja krytykuje, a rząd obiecuje nadal. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich ma lata 2007 – 2013 wciąż czeka na pełne uruchomienie. Pytanie jak długo? N

Teoretycznie nie ma się czego obawiać. Wprawdzie PROW to fundusze, które należą się rolnikom od 2007 roku, ale obowiązuje tu zasada N+2, czyli pieniądze przepadają dopiero 2 lata po niewykorzystaniu. Problem w tym, że procedury ich uruchamiania opóźniają się.

Wojciech Pomada, poseł LID – Należałoby się cieszyć, że Agencja Restrukturyzacji zaczyna przyjmować wnioski, tylko fakty są takie, że z tymi wnioskami nic się nie dzieje.”

Wnioski nie mogą być sprawdzane, umowy nie mogą być zawierane, a pieniądze nie mogą być wypłacane z powodu braku akredytacji. Ta jest tylko na działanie “Młody Rolnik”. Ale tu z kolei ślimaczy się przyjmowanie wniosków od rolników z powodu znacznie zaostrzonych kryteriów dostępu do pieniędzy.

Henryk Kowalczyk, poseł PIS – “Przygotowania Agencji sprawdziły się, ja myślę, że to zmiany kadrowe mają na to wielki wpływ. ”

Resort rolnictwa, które jeszcze kilka miesięcy temu twierdziło, że w Agencji jest sytuacja kryzysowa, teraz zapewnia, że wszystko jest już pod kontrolą.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa – “Akredytacja na całą obsługę inwestycji będzie pod koniec kwietnia, to machina będzie działała w sposób prawidłowy.”

Do trwającego obecnie zbierania wniosków na pomoc dla młodych rolników w kwietniu dołączą kolejne dwa programy: pomoc dla przetwórstwa rolno-spożywczego oraz tworzenie pozarolniczych miejsc pracy. W maju uruchomiona zostanie pomoc dla samorządów, czyli program odnowy wsi, a czerwcu – renty strukturalne.

Witold Katner/Agrobiznes, TVP1

N”

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner