fbpx

PROW dla grup

Jest ich coraz więcej, ale i tak za mało. Aby zachęcić rolników do organizowania się resort rolnictwa zapowiada zmiany w programie dla grup producenckich.

Trzeba też je umieć sprzedać z zyskiem. Zarówno zdaniem ekspertów jak i rolników nie da się tego zrobić bez grup producenckich.

Tomasz Smoleński, IERiGŻ: brak kontraktacji powoduje, że producenci są zdani na bardzo silnie skoncentrowany skup przez pośredników oraz przez jednostki ekonomiczne i tutaj przeciwwagą mogłyby być koncentrowanie producentów w grupy producenckie.

Krzysztof Cybulski, grupa producencka Jabłuszko: mamy za mało grup producenckich. Co prawda powstała już organizacja grup zrzeszenie żeby słyszeli nasz wspólny głos nie tylko w naszym ministerstwie, ale może to się przeniesie i do Unii.

Ale korzyści z funkcjonowania w grupie to nie tylko łatwiejszy dostęp do rynków zbytu. Zrzeszenia producentów owoców i warzyw oprócz wsparcia na prowadzenie działalności administracyjnej mogą także ubiegać się o zwrot 75% kosztów poniesionych na inwestycje. Dla tak zwanych grupy PROW- owskich przewidziane jest tylko ten pierwszy rodzaj dotacji.

Bogusław Rzeźnicki, ARiMR: jest to procentowy ryczałt od przychodów uzyskiwanych przez grupę w okresie pięciu lat jej funkcjonowania.

Maksymalna pomoc w pierwszym i drugim roku funkcjonowania grupy nie może przekroczyć 100 tysięcy euro. Potem stopniowo maleje. Ale aby dostać wsparcie najpierw trzeba wypracować zyski.

Bogusław Rzeźnicki, ARiMR: najpierw grupa musi wykazać, że działała i realizowała sprzedaż produktów zakupionych od członków i tutaj mamy w cyklach rocznych rozliczenia i wypłatę pomocy.

Zdaniem resortu rolnictwa takie wsparcie to za mało.
Marek Sawicki, minister rolnictwa: chcę żeby cześć środków z wartości dodanej tej dla innowacji przedsiębiorstw skierować na wspólne inwestycje w grupach. Tak jak to jest w przypadku sadowników, nie na takim poziomie, ale na poziomie 50% inwestycji w grupach.

Na dotacje dla grup producenckich w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich jest do rozdysponowania 140 milionów euro.

Dorota Florczyk/redakcja rolna TVP1
foto: Wrp.pl

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.