fbpx
Strona głównaPozostałeProtest rolników przed resortem rolnictwa

Protest rolników przed resortem rolnictwa

W dniu 1 lutego grupa rolników zorganizowała prostest pod gmachem resortu rolnictwa. Do protestujących wyszedł minister Marek Sawicki. Rolnicy zostali zaproszeni na salę konferencyjną.

Rozmowy z rolnikami rozpoczął podsekretarz stanu Artur Ławniczak. Marian Zagórny przekazał ministrowi pismo Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej “Solidarni” z postulatami dotyczącymi regulacji cen drobiu i cen wieprzowiny oraz poprawy sytuacji dochodowej gospodarstw rolnych. Uczestniczący w spotkaniu minister Marek Sawicki przedstawił działania jakie podjęto w resorcie po objęciu przez niego funkcji ministra i podkreślił, że ukierunkowane są one na osiągnięcie 3. głównych celów, jakie postawił sobie przy obejmowaniu stanowiska ministra. Są to,
• Poprawa dochodowości gospodarstw rolnych,
• Doprowadzenie do otwarcia rynków wschodnich,
• Aktywne udział w kształtowaniu zmian WPR.

Minister zaznaczył, że efekty podejmowanych prac nie będą natychmiastowe. Jako przykład podał podpisanie dwóch porozumień z Rosją, które odblokowany w znacznej części eksport. Jednak po dwóch latach nieobecności naszych zakładów na tym rynku odbudowanie na nich utraconej pozycji nie jest proste.

Rozmawiając z rolnikami szef resortu powiedział, że trudno będzie nam wygrać konkurencję z producentami trzody chlewnej innych krajów UE bez organizowania się rolników w silne grupy, czy spółdzielnie. W Danii, 90% rynku trzody chlewnej, znajduje się w ręku jednej chłopskiej spółdzielni i dlatego dla tamtych rolników nie tak istotna jest cena skupu, jak dla naszych. Ważniejszy jest zysk spółdzielni na koniec roku i uzyskiwane z tego tytułu przez producentów środki. W ten sposób rolnicy duńscy czerpią korzyści nie tylko z produkcji, ale i z obrotu” – podkreślił minister.

Minister M. Sawicki powiedział, że w resorcie przygotowywane są obecnie nowe rozwiązania prawne, które będą zapewniały większe wsparcie rolnikom organizującym się w grupy producenckie. Zapewnił, także możliwość współpracy i wsparcia grup rolników proponujących konkretne rozwiązania problemów, podkreślając jednak, że muszą one zgodne z obowiązującymi przepisami prawa i WPR. ” Nie możemy wprowadzać koncesji i cen gwarantowanych. One były stosowane w poprzednim systemie” – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

opr. MS
Wrp.pl
źródło: ministerstwo rolnictwa

N”

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.