fbpx

Prośba o ułatwienia dla obcokrajowców

Od wielu lat Polska produkuje najwięcej drobiu, pieczarek, mrożonek, jabłek, wiśni, porzeczek. Przemysł polski w wielu dziedzinach zajmuje czołowe pozycje nie tylko w Europie, ale i na świecie, są to branże wymagające bardzo dużych nakładów pracy ludzkiej. Nagły brak pracowników z Ukrainy spowoduje załamanie wielu branż w naszej gospodarce i może zagrozić bezpieczeństwu utrzymania łańcucha dostaw żywności. To będzie się także łączyć z dramatem tysięcy gospodarstw rolnych, także tych związanych z uprawą owoców miękkich.

Baner Kuhn

OPZZRiOR wspiera prośbę Unii Polskiego Przemysłu Chłodniczego oraz Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw, która dotyczy wydania stosownych przepisów ułatwiających obcokrajowcom, pochodzącym zwłaszcza z Ukrainy, pozyskanie zezwoleń na pracę w Polsce, a także szybkie i bezpieczne przekraczania przez nich naszej granicy, a zatem ułatwienie ich zatrudniania jako pracowników sezonowych w polskim rolnictwie i przetwórstwie owocowo – warzywnym.
Nagły brak pracowników z Ukrainy, jak napisał w swoim piśmie do Prezesa Rady Ministrów Sławomir Izdebski Przewodniczący OPZZRiOR spowoduje załamanie wielu branż w naszej gospodarce i może zagrozić bezpieczeństwu utrzymania łańcucha dostaw żywności. To będzie się także łączyć z dramatem tysięcy gospodarstw rolnych, także tych związanych z uprawą owoców miękkich.

Poniżej pełna treść pisma Unii Polskiego Przemysłu Chłodniczego oraz Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw do Premiera:

SZANOWNY PAN
MATEUSZ MORAWIECKI PREZES RADY MINSTRÓW

W imieniu zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego zrzeszonych w Unii Polskiego Przemysłu Chłodniczego oraz w Krajowym Stowarzyszeniu Przetwórców Owoców i Warzyw zwracamy się z uprzejmą prośbą do Szanownego Pana Premiera o wydanie stosownych Rozporządzeń, celem których będzie ułatwienie obcokrajowcom, pochodzącym zwłaszcza z Ukrainy, pozyskanie zezwoleń na pracę w Polsce, a także szybkie i bezpieczne przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej przez te osoby zatrudniane, jako pracownicy sezonowi, w polskim rolnictwie i przetwórstwie owocowo – warzywnym.
Zdaniem obydwu reprezentowanych przez nas Organizacji, mając na uwadze wymierne korzyści jakie Polsce przynosi przemysł przetwórstwa, w tym w szczególności przemysł chłodniczy, obcokrajowców pracujących w nadchodzącym sezonie przy zbiorach owoców i warzyw oraz przy produkcji mrożonek, winno się traktować w sposób szczególny, jako pracowników strategicznych. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki
Żywnościowej w 2018 roku (danych za 2019 rok nie zostały jeszcze opublikowane przez IERiGŻ), produkcja mrożonych owoców w Polsce wyniosła nieco ponad 381 tys. ton , wolumen ilościowy eksportu był na poziomie 350 , 7 tys. ton, natomiast wartościowy – 476 ,4 tys. euro. W przypadku warzyw mrożonych dane te kształtują się następująco : produkcja blisko 590 tys. ton, wolumen ilościowy eksportu: 479,5 tys. ton, wartościowy 291 tys. euro. Zaznaczyć także należy, że polski przemysł chłodniczy produkuje frytki mrożone w ilościach ok. 230 tys. ton rocznie. Biorąc pod uwagę ogólną produkcję w/w mrożonek, która była w 2018 r. na poziomie 1 200 tys. ton , należały stwierdzić, że chłodnictwo stanowi swoistego rodzaju bufor dla rolnictwa i sadownictwa zagospodarowując znaczne ilości surowca, co jest szczególnie istotne w latach nadprodukcji owoców, warzyw i ziemniaków.
Podkreślamy, że pracownicy sezonowi pełnią kluczową rolę podczas zbiorów, szczególnie owoców i niektórych warzyw (np.: groszku zielonego), wrażliwych na przejrzewanie i tym samym zmiany jakościowe. Aby uzyskać najwyższe standardy jakościowe produkty roślinne muszą też być poddane szybkiemu przetworzeniu, tak aby czas pomiędzy ich zbiorem a zamrożeniem był jak najkrótszy. Niedobór siły roboczej wpłynie więc na funkcjonowanie sektora chłodniczego, a pośrednio również na kondycję finansową sadowników i rolników oraz wolumen ilościowy i wartościowy eksportu.
Przedstawiając powyższe uprzejmie prosimy Szanownego Pana Premiera o ustanowienie specjalnych procedur w celu zapewnienia płynnego napływu obywateli krajów trzecich na teren Rzeczypospolitej Polskiej, którzy będą podejmowali prace sezonowe w rolnictwie i w przemyśle chłodniczym. Jednocześnie, ze strony zakładów przetwórczych branży chłodniczej deklarujemy działania zapewniające odpowiednią ochronę zdrowia tych pracowników oraz bezpieczeństwo wyprodukowanych mrożonek w okresie dalszego panowania pandemii koronawirusa.

Baner Kioti
SDF baner

Licząc na zrozumienie, przez Szanownego Pana, przedstawionej sytuacji pozostajemy z poważaniem

Andrzej Gajowniczek, Prezes Zarządu KSPOiW
Janina Jędrzejewska, Prezes Zarządu UPPCh

Baner McHale
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.