fbpx
Strona głównaPrawo i finansePropozycja zmiany ustawy o restrukturyzacji zadłużenia gospodarstw

Propozycja zmiany ustawy o restrukturyzacji zadłużenia gospodarstw

W trakcie 35 posiedzenia Senatu RP (11- 12 stycznia) senatorowie podjęli decyzje o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego i ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne.

Inicjatywa Senackiej  Komisji Ustawodawczej ma na celu dodanie do ustawy pominiętego w nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z 2 grudnia 2021 r. przepisu rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji.

– Projekt przewiduje, że przepisy ustawy nie będą stosowane w wypadku skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego prowadzonego przez dłużnika. Oznacza to, że w takiej sytuacji egzekucji będą podlegać m.in. zwierzęta gospodarskie i użytkowe, maszyny, narzędzia i urządzenia rolnicze, zboża i pasze, zapasy paliwa i części zamienne, materiał siewny, zapasy opału, nawozy, środki ochrony roślin i wspomagające upraw, zaliczki na poczet dostaw produktów rolnych, budynki gospodarcze i grunty rolne – informuje Kancelaria Senatu RP.

Według wyższej izby naszego Parlamentu proponowane rozwiązanie ma zapobiec zgłaszanym przez banki po wejściu nowelizacji kpc problemom z ustanawianiem zabezpieczeń wymaganych przy udzielaniu rolnikom kredytów i pożyczek. W projekcie zrezygnowano ponadto z wymogu wpisu hipoteki na rzecz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na pierwszym miejscu w księdze wieczystej, co umożliwi KOWR udzielanie pomocy w formie gwarancji zabezpieczającej spłatę kredytu restrukturyzacyjnego.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.