fbpx

Projekt unijnego budżetu na 2021 rok – mniej pieniędzy na Wspólną Politykę Rolną

W ocenie Copa i Cogeca – największych europejskich organizacji rolniczych przedstawiony przez Charlesa Michela, przewodniczącego Rady Europejskiej projekt budżetu Unii Europejskiej na 2021rok (a w nim finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej poniżej obecnego poziomu) jest nie do przyjęcia.

Jak podkreśla Copa–Cogeca budżet ten nie zapewnia rolnikom wystarczającego wsparcia, aby sprostać stojącymi przed nimi wyzwaniami i na pewno nie pomoże im przyczynić się do osiągnięcia celów określonych w europejskim zielonym ładzie.

W szczególności widzimy, że rozwojowi obszarów wiejskich brakuje odpowiedniego poziomu wsparcia, który jest absolutnie potrzebny, aby zapobiec niepokojącemu problemowi exodusu na wsi i zachęcić rolników do dalszego inwestowania w bardziej zrównoważone praktyki i metody produkcji – informuje Copa–Cogeca.

Zdaniem największych europejskich organizacji rolniczych dodatkowe obniżenie stawek współfinansowania przez UE dla filaru II wywrze niestabilną presję na państwa członkowskie, aby poprawiły swoje działania w ramach programowania rozwoju obszarów wiejskich. Ponadto zagrozi to odnowieniu pokoleń w tym sektorze, co ma kluczowe znaczenie dla jego zrównoważonego, trwałego i długoterminowego rozwoju.

– Państwa członkowskie nie mogą lekceważyć obecnych trudności wspólnot rolniczych i exodusu obszarów wiejskich w całej UE. Muszą przeznaczyć wystarczające zasoby, aby zrealizować priorytety Unii. Powiedzieliśmy to wiele razy: znajdujemy się w krytycznym momencie dla przetrwania modelu rolnictwa rodzinnego w UE. Zmniejszony budżet będzie postrzegany przez rolników jako wyraźny komunikat, że Unia Europejska nie dba wystarczająco o rolnictwo, nasze obszary wiejskie i tych, którzy produkują żywność, którą jemy – mówi Pekka Pesonen, sekretarz Generalny Copa i Cogeca.

Źródło: Copa–Cogeca

Opracował: Samuel Skrzysz

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.