fbpx

Program “Szklanka mleka w szkole”

Już czwarty rok z kolei tj. od momentu wejścia Polski do UE realizowany jest w kraju finansowany z budżetu Unii Europejskiej mechanizm Wspólnej Polityki Rolnej Dopłaty do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych”. Ponadto trzeci rok z rzędu program unijny dodatkowo dofinansowany jest ze środków Funduszu Promocji Mleczarstwa, które pochodzą z wpłat dokonywanych przez podmioty skupujące w wysokości 0,1 grosza od każdego skupionego kilograma mleka.”

Baner Kuhn

Efektem działania Programu jest obniżenie cen mleka i przetworów mlecznych płaconych przez uczniów uczestniczących w programie. Celem Programu jest zwiększenie dostępności przetworów mlecznych wśród dzieci i młodzieży, a tym samym wzrost poziomu spożycia mleka i jego przetworów w kraju.

Od września 2007 r.Szklanka mleka w szkole”, poza dopłatami unijnymi oraz środkami Funduszu Promocji Mleczarstwa jest dofinansowana z budżetu krajowego (zgodnie z art. 46 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych). Oznacza to, że dzieci w przedszkolach i uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów w roku szkolnym 2007/2008, będą mogli otrzymać bezpłatnie mleko bez dodatków smakowych oraz mleko bez dodatków smakowych w opakowaniach 0,25l lub mniejszych (w przypadku dostaw do przedszkoli i gimnazjów), zaś mleko smakowe, jogurt naturalny, twarogi, twarożki lub sery – po znacznie obniżonych cenach.

W tym roku szkolnym poziom dofinansowania ze środków Funduszu jest wyższy niż w latach ubiegłych i wynosi 0,84 zł/l mleka lub przetworów mlecznych spożywanych w przedszkolach i gimnazjach. Maksymalne ceny mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do przedszkoli i szkół w roku szkolnym 2007/2008 reguluje obowiązujące z dniem 1 września 2007r. rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 2007r. (Dz. U. z 2007r. nr 102, poz. 692).

Z każdym rokiem zainteresowanie programem “Dopłaty do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych” rośnie. W roku szkolnym 2005/2006 liczba uczestniczących w nim placówek oświatowych zwiększyła się w porównaniu do poprzedniego roku o ok. 28 %, a liczba uczniów o ok. 22 %. Od początku realizacji programu dzieci spożyły ok. 34 tys. ton mleka i przetworów mlecznych, tj. ponad 132 miliony “szklanek mleka”. Program cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza w szkołach podstawowych, bo aż ok. 54 % dzieci korzystających z programu to uczniowie tych szkół, lecz jest to zaledwie ok. 15 % wszystkich uczniów szkół podstawowych. Mimo, że zaledwie 1/4 wszystkich przedszkolaków była objęta Programem, to wraz z wiekiem obserwujemy coraz mniejszy udział procentowy dzieci pijących mleko w szkole. Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszy się mleko smakowe – średnio ok. 65 % dostaw, mleko bez dodatków smakowych stanowiło ok. 32%, jogurt naturalny, twarogi i sery – ok. 0,4 % dostaw ogółem.

Baner Kioti
SDF baner

W roku szkolnym 2005/2006 w mechanizmie uczestniczyło ok. 5,5 tys. placówek oświatowych, tj. ok. 9 % ogólnej liczby placówek oświatowych w Polsce, co oznacza wzrost o ok. 28% w porównaniu do poprzedniego roku szkolnego. Mleko przetwory mleczne spożywane były przez ok. 772 tys. uczniów tj. 11 % ogólnej liczby uczniów w Polsce. Jest to ok. 22 % wzrost w stosunku do ubiegłego roku szkolnego. W kolejnym roku szkolnym 2006/2007 w mechanizmie uczestniczyło już nieco więcej placówek oświatowych – ok. 5,9 tys., ale mleko i przetwory mleczne spożywane było przez mniejszą liczbę uczniów – 758 tys. dzieci.

Największy udział w programie wśród placówek oświatowych obserwowany jest w województwie mazowieckim, śląskim oraz wielkopolskim i najwięcej dzieci spożywało mleko w szkołach na terenie tych województw. Najmniej placówek oświatowych uczestniczy w programie w województwie świętokrzyskim i zachodniopomorskim i lubuskim, tam też oraz w szkołach na terenie województwa podlaskiego najmniejsza liczba uczniów pije mleko.

Branża mleczarska stara się o podtrzymanie zainteresowania udziałem w programie “Szklanka mleka w szkole”, w czym pomocne byłoby zwiększenie cen maksymalnych za dostawy mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do placówek oświatowych w roku 2007/08 w stosunku do cen zapisanych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 2007r. Obowiązujące ceny za mleko dostarczane w ramach programu nie są w stanie zapewnić podmiotom przychodów skłaniających je do uczestnictwa w Programie, a wręcz przeciwnie, narażają firmy na poważne straty finansowe. Zapisane w ww. rozporządzeniu ceny są zdecydowanie poniżej poziomu opłacalności i cen rynkowych, zważywszy iż od dłuższego czasu obserwowany jest wzrost rentowności eksportu niektórych produktów mleczarskich oraz wzrost cen surowca. Do uczestnictwa w programie nie zachęca zakładów mleczarskich także kilkumiesięczne zamrożenie funduszy związanych z obsługą dostaw mleka i jego przetworów do szkół. Niemniej jednak, największe firmy mleczarskie o ugruntowanej pozycji na rynku, w tym wielu Członków Związku, pomimo niesprzyjających warunków finansowych uczestnictwa w programie, decydują się dostarczać mleko i jego przetwory do placówek oświatowych w roku szkolnym 2007/2008 . Czy na podobne działania, mimo realnej groźby poniesienia strat finansowych, będą mogły pozwolić sobie mniejsze firmy mleczarskie, małe spółdzielnie mleczarskie?

Elżbieta Nitecka
Dyrektor Biura Zarządu
ZPPM

Baner McHale
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.