Program retencji niezbędny dla naszego rolnictwa

Z myślą o przeciwdziałaniu i ograniczeniu skutków suszy rolniczej w Polsce, Wody Polskie wraz Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, samorządami i spółkami wodnymi skupiającymi rolników, opracowały pilotażowy program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych.

Jak podkreślają specjaliści z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, opracowywany obecnie program retencji dla rolnictwa stanowi nowatorskie podejście do zarządzania retencją korytową, związaną z odtworzeniem przybrzeżnych rozlewisk rzecznych, budową lub odbudową zastawek na rowach melioracyjnych, itd.

– To dobry pomysł. Musimy odbudować retencję na wsi. W zmieniających się warunkach klimatycznych coraz częściej będziemy mieli do czynienia z suszą na wsi. To duże wyzwanie dla rolników i bez wsparcia rządu trudno im będzie sobie z tym zjawiskiem poradzić. Obawiam się, że ten rok nie będzie zbyt obfity w deszcze i na polach, aby się urodziło, trzeba będzie uruchomić deszczownie. To dodatkowe koszty dla rolników i nie każdego stać na nawadnianie swoich upraw – mówi Paweł Augustyn, działacz samorządowy i rolniczy ze wsi Lubcza w Małopolsce.

Autor: Samuel Skrzysz

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj