Program “Owoce w szkole”

W Polsce program Owoce w szkole” cieszy się coraz większym zainteresowaniem szkół. Mimo tego, że program został uruchomiony dopiero w roku szkolnym 2009/2010 owoce i warzywa otrzymuje już około 70% dzieci, z przeszło 8,6 tys. szkół podstawowych.”

Oznacza to, iż od rozpoczęcia programu, kiedy to w programie uczestniczyło około 300 tys. dzieci (ok. 28% grupy docelowej), liczba dzieci objętych programem wzrosła o ponad 160%. Biorąc pod uwagę skalę programu, UE przyznała Polsce na rok szkolny 2011/2012 w porównaniu z innymi krajami, czwarty, co do wielkości budżet na realizację programu.
W ramach programu Owoce w szkole” dzieciom udostępniane są zarówno świeże, jak i przetworzone owoce i warzywa, takie jak:
•jabłka, gruszki, truskawki,
•marchew, rzodkiewka, papryka słodka,
•soki owocowe, soki warzywne lub owocowo-warzywne.
Owoce i warzywa udostępniane dzieciom w ramach programu muszą spełniać wymagania jakościowe i zdrowotne określone w przepisach Unii Europejskiej i przepisach krajowych dotyczących jakości handlowej produktów oraz bezpieczeństwa żywności i żywienia.
Aby skutecznie zrealizować główne cele, w ramach programu “Owoce w szkole” dzieci w szkołach zarówno otrzymują wybrane owoce i warzywa, jak i uczestniczą w działaniach towarzyszących o charakterze edukacyjnym, związanych ze zdrowym odżywianiem, a w szczególności promujących spożywanie owoców i warzyw. Realizacja działań edukacyjnych skierowanych do dzieci jest kluczowa dla powodzenia programu, ponieważ samo udostępnianie dzieciom owoców i warzyw nie jest wystarczającym narzędziem mogącym zapewnić zmianę sposobu odżywiania dzieci.
W dniu 16.08.2011 r. opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 sierpnia 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Agencję Rynku Rolnego związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu “Owoce w szkole” (Dz. U. Nr 168, poz.1012), określające zasady realizacji programu w roku szkolnym 2011/2012. Rok szkolny 2011/2012 jest trzecim rokiem, w którym realizowany jest program Wspólnej Polityki Rolnej “Owoce w szkole”. Program ten stworzony został jako jedno z priorytetowych działań KE zmierzających do poprawy stanu zdrowia i sposobu odżywiania dzieci. Program “Owoce w szkole” m.in. ma zachęcić dzieci do spożywania większych ilości owoców i warzyw, a tym samym przyczynić się do ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych, które będą utrzymywały się w latach późniejszych.
Aktualne formularze wniosków oraz szczegółowe Warunki uczestnictwa w programie “Owoce w szkole” w roku szkolnym 2011/2012 można uzyskać na stronie internetowej www.arr.gov.pl, w zakładce “Owoce w szkole” lub w Oddziałach Terenowych ARR.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności