fbpx

Program odbudowy gospodarstw po ASF – czyny, czy tylko słowa?

W związku z nowymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń (ASF) zarówno w Polsce, jak też w krajach sąsiadujących (m. in. na Słowacji i w Niemczech) Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rozpoczęło pracę nad programem odbudowy gospodarstw po ASF. Szkoda tylko, że tak późno…

Jak podaje MRiRW, w ramach programu wdrażane będą nowe oraz zmodyfikowane istniejące już instrumenty wsparcia finansowego w celu utrzymania lub odbudowy produkcji zwierzęcej w zakresie chowu i hodowli świń. Zgodnie z decyzją ministra Grzegorza Pudy, program ma zawierać również zmiany, które efektywniej wesprą odbudowę małych i średnich gospodarstw.

Baner Syngenta

W skład zespołu opracowującego ten program wchodzą przedstawiciele właściwych departamentów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Inspekcji Weterynaryjnej.

Przygotowywany jest również pakiet informacyjny dotyczący funkcjonujących mechanizmów wsparcia dla rolników zmagających się z problemami afrykańskiego pomoru świń, skupiający niezbędne dane i zapewniający dostęp do narzędzi pomocy oferowanych w tym zakresie przez państwo.

Służby Inspekcji Weterynaryjnej podejmują obecnie określone w prawie krajowym i wspólnotowym działania administracyjne dotyczące zwalczania stwierdzonych ognisk afrykańskiego pomoru świń, a także działania prewencyjne oraz zabezpieczające przed rozprzestrzenianiem się wirusa na tereny wolne od tej choroby. Działania te podejmowane są niezwłocznie po uzyskaniu wyników badań laboratoryjnych. Sukcesywnie zwiększana jest także baza diagnostyczna Inspekcji Weterynaryjnej, w tym 19 lipca br. uruchomiono nową pracownię diagnostyki ASF we Włocławku i jest to 6 laboratorium w kraju działające w tym zakresie. Planowane jest także utworzenie kolejnego laboratorium w województwie łódzkim – informuje Biuro Prasowe MRiRW

Według resortu rolnictwa dostępna sieć laboratoriów diagnostycznych afrykańskiego pomoru świń (ASF) działających pod nadzorem laboratorium referencyjnego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach zapewnia szybkie wykrywanie choroby, co jest niezbędne do skutecznego jej zwalczania.

Szkoda tylko, że działania te zostały podjęte tak późno, przecież ASF na terenie Polski mamy już od kilku lat. Dopiero widmo zniszczenia małych i średnich gospodarstw sprawiło, że dla hodowców świń pojawiało się przysłowiowe światełko w tunelu. Czy świecić będzie coraz mocniej, czy też szybko zgaśnie? Wszystko w rękach osób zarządzających rolnictwem w naszym kraju. Ważne jest, aby pamiętali, że oprócz dobrej prezencji do rozwiązania każdego problemu potrzebna jest też wiedza.

Według Cycerona mądrość pozbawiona elokwencji nie zdała się państwom na wiele, ale elokwencja pozbawiona mądrości była często wielką przeszkodą, korzyścią zaś nigdy.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner