Program bioasekuracji, a kredyty preferencyjne

Programem bioasekuracji, w związku z występowaniem ASF, objęte są cztery powiaty województwa podlaskiego. Rolnicy, którzy do tego programu nie przystąpili, a zaciągnęli kredyty preferencyjne, nie mają jednak powodów do obaw.

W czterech powiatach województw podlaskiego wprowadzony został "Program bioasekuracji" na lata 2015-2018, który ma na celu, poprzez wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń w hodowli trzody chlewnej, doprowadzenie do całkowitego wygaśnięcia afrykańskiego pomoru świń (ASF).

277 rolników z tych terenów nie zdecydowało się na wprowadzenie w swoich gospodarstwach tego programu i w zamian za to może otrzymać z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rekompensaty finansowe. Wśród nich mogą znajdować się tacy, którzy przed 31 grudnia 2014 r. wzięli z banków wieloletnie kredyty preferencyjne, w których spłacie pomaga ARiMR, na prowadzenie hodowli trzody chlewnej.

Teraz, skoro rolnicy ci nie przystąpili do "Programu bioasekuracji", będą oni musieli postąpić zgodnie z decyzją powiatowego lekarza weterynarii czyli zlikwidować swoje stada. Powstaje wówczas pytanie, co ze spłatą kredytów, które wzięli na rozwój swoich gospodarstw? Czy banki będą żądały natychmiastowego zwrotu pieniędzy? Otóż w sytuacji tych rolników nic się nie zmieni. Dzięki zmianom w zasadach udzielania kredytów preferencyjnych wprowadzonym przez ARiMR, w dalszym ciągu agencja będzie spłacała za rolników część należnych bankom środków.

ARiMR może przestać dopłacać do takich kredytów jedynie wtedy, gdy skończy się realizacja "Programu bioasekuracji", a rolnik nie wznowi hodowli trzody chlewnej, czyli np. od 1 stycznia 2019 r. Zmiana zasad udzielania kredytów preferencyjnych pozwala również rolnikowi na skierowanie do banku wniosku o zmianę kierunku produkcji z chowu lub hodowli świń na inny zaliczany do działu specjalnego produkcji rolnej albo odwrotnie, czyli z chowu lub hodowli świń w ramach działu specjalnego produkcji rolnej na inny kierunek produkcji rolnej, który nie jest działem specjalnym produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności