fbpx
Strona głównaCenyrynek żywnościPrognozy produkcji pszenicy u największego eksportera w Unii Europejskiej mocno w dół

Prognozy produkcji pszenicy u największego eksportera w Unii Europejskiej mocno w dół

Produkcja pszenicy i zbóż ozimych w ogóle w Rumunii będzie w tym roku dużo mniejsza – tak wynika z z ostatniej prognozy Komisji Europejskiej.

Średnia wydajność pszenicy w tym kraju to zaledwie 4,2 tony z hektara, czyli aż o 1/5 mniej niż w zeszłym roku i o 5,7 proc. mniej niż wynosi średnia z ostatnich pięciu lat. Jeszcze w maju prognozowano rumuńskie zbiory na kilkanaście milionów ton, tymczasem ostatnia prognoza zredukowała je do tylko 9,3 mln ton przy powierzchni upraw na poziomie 2,1 mln ha.

Wyższe mają być za to plony słonecznika szacowane średnio na 2,69 t/ha, czyli o 5,9 proc. więcej niż rok temu i 3,2 proc. więcej niż wynosi średnia z ostatnich 5 lat. Jeszcze w maju KE szacowała, że średnia wydajność słonecznika w Rumunii wyniesie 2,66 t/ha.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.