Prognoza na poniedziałek i noc z 10/11.07; uwaga na burze z gradem

Pierwszy stopień zagrożenia został wydany dla Polski zachodniej, częściowo centralnej i południowej, głównie z powodu ryzyka wystąpienia gwałtownych opadów deszczu, silnych porywów wiatru oraz opadów gradu.

Jak informuje portal lowcyburz.pl, Polska pozostaje pod wpływem słabnącego wyżu znad północnej części kontynentu. Zalegać będzie masa powietrza polarnego kontynentalnego. Podobnie jak w niedzielę, obserwowana będzie wyższa wilgotność dolnej i środkowej troposfery, co w połączeniu z silnym nagrzaniem powietrza umożliwi rozwój chmur burzowych.

Burze rozwijające się w ciągu dnia będą początkowo izolowane, tworząc z czasem struktury wielokomórkowe. Najkorzystniejsze warunki wystąpią na zachodzie i południu kraju, gdzie możliwe jest pojawienie się bardziej licznych burz, również powodujących szkody – obszar ten objęty został 1.stopniem zagrożenia. Głównym zagrożeniem będą dziś silne opady deszczu (15-30 mm, lokalnie powyżej 30-40 mm), a także silne porywy wiatru, do 70-90 km/h, którym sprzyjać będzie występowanie suchych warstw powietrza w wyższych warstwach troposfery. Ponadto w przypadku bardziej trwałych burz możliwe są opady gradu o średnicy do 2-3 cm. Największa aktywność przypadnie na godziny popołudniowe, wieczorem będzie stopniowo słabnąć. W nocy burze będą już nieliczne, izolowane.

Dość liczne burze, początkowo izolowane, później wielokomórkowe, mogą rozwinąć się także na północnym wschodzie Polski. Również tam głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu i silne porywy wiatru, jednak ze względu na dość niepewne warunki, 1. stopień zagrożenia nie został tam uwzględniony.

Więcej w serwisie Polskich Łowców Burz: www.lowcyburz.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności