fbpx

Prognoza na poniedziałek i noc z 10/11.07; uwaga na burze z gradem

Pierwszy stopień zagrożenia został wydany dla Polski zachodniej, częściowo centralnej i południowej, głównie z powodu ryzyka wystąpienia gwałtownych opadów deszczu, silnych porywów wiatru oraz opadów gradu.

Jak informuje portal lowcyburz.pl, Polska pozostaje pod wpływem słabnącego wyżu znad północnej części kontynentu. Zalegać będzie masa powietrza polarnego kontynentalnego. Podobnie jak w niedzielę, obserwowana będzie wyższa wilgotność dolnej i środkowej troposfery, co w połączeniu z silnym nagrzaniem powietrza umożliwi rozwój chmur burzowych.

Burze rozwijające się w ciągu dnia będą początkowo izolowane, tworząc z czasem struktury wielokomórkowe. Najkorzystniejsze warunki wystąpią na zachodzie i południu kraju, gdzie możliwe jest pojawienie się bardziej licznych burz, również powodujących szkody – obszar ten objęty został 1.stopniem zagrożenia. Głównym zagrożeniem będą dziś silne opady deszczu (15-30 mm, lokalnie powyżej 30-40 mm), a także silne porywy wiatru, do 70-90 km/h, którym sprzyjać będzie występowanie suchych warstw powietrza w wyższych warstwach troposfery. Ponadto w przypadku bardziej trwałych burz możliwe są opady gradu o średnicy do 2-3 cm. Największa aktywność przypadnie na godziny popołudniowe, wieczorem będzie stopniowo słabnąć. W nocy burze będą już nieliczne, izolowane.

Dość liczne burze, początkowo izolowane, później wielokomórkowe, mogą rozwinąć się także na północnym wschodzie Polski. Również tam głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu i silne porywy wiatru, jednak ze względu na dość niepewne warunki, 1. stopień zagrożenia nie został tam uwzględniony.

Więcej w serwisie Polskich Łowców Burz: www.lowcyburz.pl

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner