fbpx

Produkcja ziemniaków w Polsce

Według grudniowych szacunków GUS powierzchnia uprawy ziemniaków w sezonie 2006/2007 wyniosła 569,6 tys. ha i była mniejsza od ubiegłorocznej o prawie 5% oraz mniejsza o 30% od średniej z lat 2001-2005. N

Niemniej, na skutek bardzo dobrego plonowania, zbiory ziemniaków ukształtowały się na poziomie 11,8 mln t, a więc wyższym o ok. 2,8 mln t (o 31%) w relacji rocznej, natomiast niższym o 2,8 mln t (o 19%) od średnich zbiorów z lat 2001-2005. Wzrost plonów o 38% r/r do 207 dt/ha był zarówno wynikiem korzystnych warunków pogodowych w czasie wegetacji oraz późnego wystąpienia zarazy ziemniaka (po 15 lipca), co pozwoliło na stosunkowo dobre plonowanie na plantacjach niechronionych, jak też dość wysokiego poziomu nawożenia na plantacjach towarowych, stosowania prawidłowej agrotechniki oraz coraz większej ilości plantacji nawadnianych. Ze względu na wysokie zbiory, ceny ziemniaków w bieżącym sezonie były znacznie niższe niż przed rokiem. Dopiero w październiku i listopadzie ceny wyniosły odpowiednio 193 zł/t oraz 222 zł/t i były o około 5% wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Niemniej, w okresie tym dominują przede wszystkim ziemniaki skrobiowe skupowane w ramach umów kontraktacyjnych, za które rolnicy otrzymują cenę minimalną ustalaną przez KE, która jest uzależniona od zawartości skrobi. Za tonę ziemniaków o zawartości skrobi 18% rolnik otrzymuje niecałe 38 EUR, co przy kursie 3,6 PLN/EUR stanowi ok. 135 zł/t. Ze względu na fakt, iż w bieżącym sezonie przeciętna zawartość skrobi jest znacznie wyższa niż w 2006r. (przynajmniej 18%), ceny płacone za ziemniaki skrobiowe także wzrosły. W obrocie targowiskowymziemniaki jadalne są już o około 40% tańsze niż przed rokiem, a ich ceny w listopadzie kształtowały się na poziomie 553 zł/t. Dane GUS potwierdzają wcześniejsze szacunki dotyczące produkcji owoców i warzyw. Korzystne dla uprawy warzyw gruntowych warunki atmosferyczne sprzyjały dobremu plonowaniu i przyczyniły się do około 13% wzrostu zbiorów – do 4987 tys. t, przy czym zdecydowanie wyższa była produkcja cebuli. Z kolei wystąpujące w pierwszych dniach maja ujemne temperatury powietrza wpłynęły na spadek zbiorów owoców z drzew – o 53% do 1263 tys. t.

źrodło: AgroTydzień Nr 29 – 27 grudnia 2007
Bank BGŻ
opr. MS
Wrp.pl

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.