fbpx

Co dalej z produkcją nalewek i destylatów owocowych?

O możliwości wytwarzania destylatów owocowych i nalewek w Polsce dyskutowano 24 listopada podczas obrad Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Obecnie, jak zapowiedział Jacek Bogucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz niektórych innych ustaw. Proponowane zmiany mają uprościć procedurę potwierdzającą spełnianie warunków do prowadzenia działalności.

W aktualnym stanie prawnym sprzedaż destylatów owocowych i nalewek jest w naszym kraju  legalna. Jednak ze względu na to, że są to napoje alkoholowe, ich produkcja oraz obrót nimi podlegają ograniczeniom prawnym.

W obradach uczestniczył również Krzysztof Maurer, prezes Łąckiej Drogi Owocowej, który przedstawił doświadczenia krajów takich jak Czechy, Słowacja i Austria w produkcji destylatów oraz specyfikę sytuacji polskiej. Jego zdaniem głównymi problemami, jakie występują na rodzimym rynku destylatów owocowych, są: nadmierna biurokracja, skomplikowana i długotrwała procedura rejestracyjna, współistnienie dużej liczby organów nadzorujących i kontrolujących oraz jedna z najwyższych w Europie akcyza.

Komisja wysłuchała  również prezentacji Zbigniewa Sierszuła, członka stowarzyszenia Polska Akademia Smaku pt. „Wytwarzanie nalewek szansą zwiększenia oferty rynkowej rolnictwa”.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.