fbpx

Co dalej z produkcją nalewek i destylatów owocowych?

O możliwości wytwarzania destylatów owocowych i nalewek w Polsce dyskutowano 24 listopada podczas obrad Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Obecnie, jak zapowiedział Jacek Bogucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz niektórych innych ustaw. Proponowane zmiany mają uprościć procedurę potwierdzającą spełnianie warunków do prowadzenia działalności.

Samasz loteria - baner

W aktualnym stanie prawnym sprzedaż destylatów owocowych i nalewek jest w naszym kraju  legalna. Jednak ze względu na to, że są to napoje alkoholowe, ich produkcja oraz obrót nimi podlegają ograniczeniom prawnym.

W obradach uczestniczył również Krzysztof Maurer, prezes Łąckiej Drogi Owocowej, który przedstawił doświadczenia krajów takich jak Czechy, Słowacja i Austria w produkcji destylatów oraz specyfikę sytuacji polskiej. Jego zdaniem głównymi problemami, jakie występują na rodzimym rynku destylatów owocowych, są: nadmierna biurokracja, skomplikowana i długotrwała procedura rejestracyjna, współistnienie dużej liczby organów nadzorujących i kontrolujących oraz jedna z najwyższych w Europie akcyza.

Komisja wysłuchała  również prezentacji Zbigniewa Sierszuła, członka stowarzyszenia Polska Akademia Smaku pt. „Wytwarzanie nalewek szansą zwiększenia oferty rynkowej rolnictwa”.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.