fbpx
Strona głównaCenyRynek mięsaProdukcja kaczek na topie. Polska europejską potęgą

Produkcja kaczek na topie. Polska europejską potęgą

Producenci drobiu w Polsce stawiają na produkcję kaczek, która z roku na rok systematycznie rośnie. Zdaniem ekspertów Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) ten rok ma być  pod tym względem rekordowy.

– Jeszcze dziesięć lat temu hodowaliśmy w naszym kraju około 3 mln 200 tys. sztuk kaczek rocznie. W zeszłym roku rolnicy utrzymywali już stada o liczebności wynoszącej niemal 18 mln sztuk. Rok 2022 może przynieść wzrost produkcji o kolejne 40-50 procent do liczby około 25 -27 mln sztuk. To tempo wręcz kosmiczne – mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Polska jest obecnie na 3 miejscu w produkcji Kaczek w Europie.  Nasz kraj wyprzedzają jedynie Francja i Węgry. Wkrótce jednak kolejność w tym ranku może się zmienić . Lider jest poza naszym zasięgiem, ale możemy wyprzedzić Węgry. Według KIPDiP dane za 2021 rok wskazują, że od producentów węgierskich dzielił nas dystans aż około 30 procent.

– Jednak tegoroczna ofensywa polskich producentów powoduje, że owe 30 procent nie będzie dla naszego drobiarstwa najmniejszym problemem – dodaje  Gawrońska  – W przeszłości zdarzały się miesiące, w których pod względem liczby ubijanych sztuk kaczek byliśmy lepsi od Węgrów.

Jak podaje KIPDiP fenomen ogromnego wzrostu chowu kaczek i produkcji mięsa kaczego w Polsce wynika  z  ogromnego zapotrzebowaniem eksportowym na to mięso, problemów  z grypą ptaków we  Francji oraz powolnymi, ale systematycznymi zmianami przyzwyczajeń kulinarnych Polaków, którzy zaczynają dostrzegać walory mięsa z kaczek.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.