fbpx

Produkcja biopaliw w Unii Europejskiej

Według ostatnich szacunków, w 2020 r. w Unii Europejskiej 10% użytków rolnych przeznaczonych zostanie na uprawę roślin będących surowcem do produkcji biopaliw. Obecnie uprawy te zajmują 3-4% użytków rolnych. Ekspansja produkcji biopaliw może prowadzić do wzrostu cen żywności. N

Ocenia się, że zakładane zwiększenie areału upraw surowców do produkcji biopaliw spowoduje wzrost cen zbóż o 3-6%, a rzepaku – o 8-10%. Jednakże równocześnie spadną o 25-40% ceny śrut poekstrakcyjnych. Wzrost cen żywności nie jest jednak pewny. Uprawy surowców do produkcji biopaliw nie muszą oznaczać zmniejszenia powierzchni upraw roślin do produkcji żywności. W Unii Europejskiej jest 3,7 mln ha, które dawniej podlegały obowiązkowemu odłogowaniu oraz 3 mln ha ziemi nie uprawianej. Zniesienie obowiązkowego odłogowania najprawdopodobniej spowoduje, że połowa tych gruntów powróci do produkcji żywności – będzie można uzyskać z nich 12 mln ton pszenicy. Poza tym, prawdopodobnie 30% biopaliw będzie pochodzić z surowców drugiej generacji, czyli np. biomasy.

Baner Syngenta

(Agra Europe 2008, nr 2329, s. M/1)
W.M.
foto: Wrp.pl
McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.