fbpx
Strona głównaPozostałeProdukcja biopaliw w Unii Europejskiej

Produkcja biopaliw w Unii Europejskiej

Według ostatnich szacunków, w 2020 r. w Unii Europejskiej 10% użytków rolnych przeznaczonych zostanie na uprawę roślin będących surowcem do produkcji biopaliw. Obecnie uprawy te zajmują 3-4% użytków rolnych. Ekspansja produkcji biopaliw może prowadzić do wzrostu cen żywności. N

Ocenia się, że zakładane zwiększenie areału upraw surowców do produkcji biopaliw spowoduje wzrost cen zbóż o 3-6%, a rzepaku – o 8-10%. Jednakże równocześnie spadną o 25-40% ceny śrut poekstrakcyjnych. Wzrost cen żywności nie jest jednak pewny. Uprawy surowców do produkcji biopaliw nie muszą oznaczać zmniejszenia powierzchni upraw roślin do produkcji żywności. W Unii Europejskiej jest 3,7 mln ha, które dawniej podlegały obowiązkowemu odłogowaniu oraz 3 mln ha ziemi nie uprawianej. Zniesienie obowiązkowego odłogowania najprawdopodobniej spowoduje, że połowa tych gruntów powróci do produkcji żywności – będzie można uzyskać z nich 12 mln ton pszenicy. Poza tym, prawdopodobnie 30% biopaliw będzie pochodzić z surowców drugiej generacji, czyli np. biomasy.

(Agra Europe 2008, nr 2329, s. M/1)
W.M.
foto: Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.