fbpx
Strona głównaPozostałeProducenci żywca spotkają się we wtorek z Andrzejem Lepperem

Producenci żywca spotkają się we wtorek z Andrzejem Lepperem

Spotkanie sześćiu przedstawicieli producentów trzody chlewnej z Wielkopolski i Kujaw odbędzie się 6 lutego o godz. 8.00 w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa. Od rezultatu rozmów z wicepremierem Lepperem będzie zależało, czy producenci wyjdą na ulicę.

W minioną środę (31 stycznia) odbyło się kolejne spotkanie producentów trzody chlewnej, tym razem w miejscowości Wysocko k. Ostrowa Wielkopolskiego. Na spotkanie przybyło kilkaset osób. Organizatorem spotkania było Ostrowskie Zrzeszenie Producentów Wieprzowiny. W spotkaniu oprócz rolników, członków izb rolniczych wzięli udział również posłowie ziemi wielkopolskiej, przedstawiciele Agencji Rynku Rolnego oraz samorządu województwa. W trakcie spotkania wybrano sześciu przedstawicieli, którzy pojadą do ministerstwa rolnictwa rozmawiać z Andrzejem Lepperem. Spotkanie ma się odbyć 6 lutego.
– Podczas spotkania rolnicy krytycznie odnosili się do działań wicepremiera Andrzeja Leppera – mówi Krzysztof Nosal, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej który również uczestniczył w spotkaniu. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że rząd nie ma jak na razie pieniędzy na zrealizowanie w zapowiadanych przez ministra rolnictwa ilościach państwowego skupu półtusz. W budżecie zapisano na ten cel 20 mln zł. Ustawa budżetowa została opublikowana wczoraj, więc musi minąć kilka dni, za nim będą możliwe przesunięcia pieniędzy na Agencję Rezerw Materiałowych. W mojej opinii, państwowy skup, będzie efektywny tylko wtedy, gdy zostanie przeprowadzony w szybkim czasie. Trzeba jednak również powiedzieć, że świńska górka” jest wytworem mediów. Chłodnie zakładów mięsnych są puste. Wiem od producentów ze swojego regionu, że zakłady mięsne, zabiegają o dostawy u rolników. Oczywiście dziś nie ma opłacalności w produkcji, co pokazuje relacja cen pasz do ceny żywca. Trzeba w przyszłości wykonywać takie działania by unikać takich sytuacji. W mojej opinii, już za chwilę, rynek stanie się bardziej łaskawy dla producentów. Wynika to z tego, że dziś sprzedawane są prosiaki poniżej 100 kg, gdyż rolnikom nie opłaca się ich tuczyć do wyższej wagi. Spowoduje to już w najbliższym czasie niedobory na rynku – i to w przeciągu 2-3 miesięcy.
Producenci, którzy jadą na wtorkowe spotkanie z Andrzejem Lepperem, wierzą, że wynik rozmów pozwoli spać im spokojnie. Zdaniem Krzysztofa Kwiatonia, producenta trzody z Wielkopolski, który będzie uczestniczył we wtorkowym spotkaniu, rolnicy chcą się dowiedzieć, jak na ceny w skupie wpłynie zapowiadany przez ministra rolnictwa skup rezerw materiałowych.
Jesteśmy przygotowani do spotkania, gdyż obiecano nam, że zostaniemy wysłuchani – mówi K. Kwiatoń. Oczywiście muszę zaznaczyć, że sam zabiegałem o wytyczenie terminu spotkania u szefa gabinetu Pana Leppera Macieja Jabłońskiego. Wbrew temu co donosiła prasa, że nie chcemy przyjąć zaproszenia. Oprócz działań doraźnych, które zapowiada Andrzej Lepper, chcemy zaproponować możliwości rozwiązania problemów na rynku w sposób systemowy. Zrobimy to za urzędników, którzy jak dotychczas, nie potrafili tego załatwić. Po spotkaniu z wicepremierem, organizujemy własne spotkanie w Lesznie 7 lutego. Wtedy ocenimy, czy przeprowadzimy zapowiadaną na dzień 15 lutego pikietę pod Sejmem. Mamy jednak nadzieję, że do tego nie będzie musiało dojść.W sprawie skupu rezerw materiałowych, i przeznaczonych na ten cel pieniędzy doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy Zytą Gilowską, wicepremierem i ministrem finansów oraz wicepremierem Andrzejem Lepperem. Zdaniem Zyty Gilowskiej, znajomość cyklu świńskiego, daje możliowść przewidywaniaświńskiej górki”” i wicepremier A. Lepper, mógł dużo wcześniej zgłosić wniosek o zwiększenie puli pieniędzy na Agencje Rezerw Materiałowych zapisanych w budżecie. Andrzej Lepper stwierdził, że Zyta Gilowska atakuje Samoobronę i próbuje w oczach opini publicznej, ukazać jego niekompetentność jako ministra rolnictwa.

Marcin Simiński
www.wrp.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.