Producenci owoców miękkich otrzymają dopłaty

Wczoraj tj. 7 czerwca Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie owoców i warzyw. Co ważne dla Polski, w rezolucji zapisano wprowadzenie dodatkowych dopłat dla producentów owoców miękkich. N

Producenci wiśni i owoców miękkich, będą mogli liczyć na wsparcie. Rezolucja Parlamentu przewiduje dodatkową płatność dla 130 tysięcy ha i łączną kwotę około 30 mln złotych, z czego 20 milionów przypadłoby Polsce. Wynika to z tego, że na nasz kraj przypada aż 2/3 produkcji wiśni i owoców miękkich w całej UE. Dopłaty w wysokości 230 euro na ha otrzymają ci producenci, którzy kierują swoje produkty do przetwórstwa (jest to około 90% produkcji) a także są zrzeszeni w grupach producenckich.

Głównym celem wprowadzenia reformy, było zniesienie dotychczasowych dopłat do przetwórstwa owoców i warzyw (w wysokości 800 milionów rocznie w skali całej UE) i przeniesienie tych kwot na dopłaty bezpośrednie.
– Posłowie polscy podjęli w Parlamencie starania, aby w rezolucji przewidzieć dodatkowe pieniądze dla producentów owoców miękkich – mówi eurodeputowany Janusz Wojciechowski. Nasze starania przyniosły tylko po części sukces. Przepadła nasza idea, zmierzająca do uzyskania dodatkowej kwoty w wysokości 148 milionów euro, obejmująca owoce miękkie i jabłka na przetwórstwo. Przeszła propozycja pośrednia.

Teraz wszystko w rękach rady Unii Europejskich, która podejmie ostateczną decyzję w sprawie rezolucji regulującej rynek owoców i warzyw. Rada zbiera się w dniach 11-13 czerwca. Jeśli podtrzyma decyzję parlamentu, rolnicy już wkrótce będą mogli skorzystać z nowych możliwości dofinansowania swoich plantacji.

MS