fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychProblemy z funkcjonowaniem umowy zbożowej, odbicie cen pszenicy na giełdach we wtorek

Problemy z funkcjonowaniem umowy zbożowej, odbicie cen pszenicy na giełdach we wtorek

Pszenica drożała wczoraj po obu stronach Atlantyku. Cena na Matifie wzrosłą o 5,75 euro za tonę do 226,75 EUR/t, zaś w Chicago o 16 centów za buszel do 622,25 ct/bu (212 euro za tonę).

– Po tym, jak giełdy zanotowały w poniedziałek nowe minima , krótkie pokrycia spowodowały wzrost cen we wtorek. Handlowcy zauważyli również utrzymujące się przeszkody w ukraińskim eksporcie przez korytarz zbożowy . Pomimo przedłużenia kontraktu na zboże, wydaje się, że Rosja blokuje korzystanie z ukraińskiego portu Piwdennyj. Pszenica europejska była również wspierana przez ponowne osłabienie euro – informuje serwis Kaack.

Notowania rzepaku pozostały niemal bez zmian; zdrożał on w Paryżu o 0,5 EUR/t do 393,25 EUR/t. Unia Europejska zaimportowała już 6,94 mln ton rzepaku, to o 40% więcej r/r. Mniejszy był import soi – spadł o 12% r/r do 11,36 mln ton.

Kukurydza zdrożała w Paryżu o 0,75 EUR/t do 218,25 EUR/t, zaś na CBoT o 6,5 ct/bu do 577,5 ct/bu (221 EUR/t).

– Amerykański rynek wsparła aktualna prognoza pogody; na głównych obszarach upraw powinno być sucho przez najbliższy tydzień. Pozytywny wpływ na ceny miał również silniejszy rynek pszenicy – informuje Kaack.

Zobacz także:

Ardanowski dla WRP: Jeżeli PiS chce myśleć o głosach na wsi, powinno przemodelować swoje podejście do rolnictwa

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.