fbpx

Problem suszy dotyczy nie tylko rolników

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski apeluje o oszczędzanie wody. Jak zaznacza szef resortu rolnictwa, problem ten dotyczy każdego z nas, nie tylko rolników. Rozmiar skutków ma przecież wpływ na każdego z nas.

Obecny niski stan wód oraz zapowiedzi meteorologów o niskim prawdopodobieństwie pojawienia się wystarczającej ilości opadów zapowiadają kolejny rok, w którym susza bardzo mocno da znać o sobie.

Samasz loteria - baner

– Dziś nie ma warunków do tego, aby podlewać trawniki czy przydomowe ogródki. Dziś musimy zastanawiać się nad wykorzystaniem każdej kropli wody w sposób racjonalny. W warunkach niedoboru wody bardzo istotne jest jej oszczędzanie na każdym kroku oraz zatrzymywanie wód opadowych do celów gospodarczych. Każdemu z osobna wydaje się, że to niewielkie oszczędności, ale w skali całego kraju są to miliony, dziesiątki milionów litrów wody, która może być wykorzystana gospodarczo – mówi Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak podkreśla Ardanowski, jednym z dotykających każdego skutków suszy jest wzrost cen żywności. Duży spadek produkcji roślinnej, a wraz z nim ograniczona dostępność pasz oznacza w konsekwencji spadek produkcji zwierzęcej.

Dlatego, w interesie nas wszystkich konieczne jest ograniczanie zużycia wody i jednoczesne zatrzymywanie wód opadowych.

Szef resortu rolnictwa zachęca rolników do skorzystania ze wsparcia przeznaczonego na inwestycje związane zakupem czy budową urządzeń nawadniających i zatrzymujących wodę w gospodarstwach.

– Warto i należy z nich korzystać. Całkowicie suszy nie zapobiegniemy, ale możemy ograniczyć jej skutki – apeluje minister.

Źródło: MRiRW

WRP

Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.