fbpx
Strona głównaWiadomościProblem suszy dotyczy nie tylko rolników

Problem suszy dotyczy nie tylko rolników

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski apeluje o oszczędzanie wody. Jak zaznacza szef resortu rolnictwa, problem ten dotyczy każdego z nas, nie tylko rolników. Rozmiar skutków ma przecież wpływ na każdego z nas.

Obecny niski stan wód oraz zapowiedzi meteorologów o niskim prawdopodobieństwie pojawienia się wystarczającej ilości opadów zapowiadają kolejny rok, w którym susza bardzo mocno da znać o sobie.

– Dziś nie ma warunków do tego, aby podlewać trawniki czy przydomowe ogródki. Dziś musimy zastanawiać się nad wykorzystaniem każdej kropli wody w sposób racjonalny. W warunkach niedoboru wody bardzo istotne jest jej oszczędzanie na każdym kroku oraz zatrzymywanie wód opadowych do celów gospodarczych. Każdemu z osobna wydaje się, że to niewielkie oszczędności, ale w skali całego kraju są to miliony, dziesiątki milionów litrów wody, która może być wykorzystana gospodarczo – mówi Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak podkreśla Ardanowski, jednym z dotykających każdego skutków suszy jest wzrost cen żywności. Duży spadek produkcji roślinnej, a wraz z nim ograniczona dostępność pasz oznacza w konsekwencji spadek produkcji zwierzęcej.

Dlatego, w interesie nas wszystkich konieczne jest ograniczanie zużycia wody i jednoczesne zatrzymywanie wód opadowych.

Szef resortu rolnictwa zachęca rolników do skorzystania ze wsparcia przeznaczonego na inwestycje związane zakupem czy budową urządzeń nawadniających i zatrzymujących wodę w gospodarstwach.

– Warto i należy z nich korzystać. Całkowicie suszy nie zapobiegniemy, ale możemy ograniczyć jej skutki – apeluje minister.

Źródło: MRiRW

WRP

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.