fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjeProblem niskich cen kukurydzy: MRiRW proponuje dopłaty i skup przez Krajową Grupę...

Problem niskich cen kukurydzy: MRiRW proponuje dopłaty i skup przez Krajową Grupę Spożywczą

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa Robert Telus odniósł się do kwestii niskich cen kukurydzy. Polityk przedstawił rozwiązania, jakie w najbliższym czasie ma zaproponować Ministerstwo, aby rozwiązać ten problem.

Pierwsze z nich to dopłaty dla podmiotów skupujących kukurydzę.

– Czekam i mam nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu dostanę zgodę Komisji Europejskiej na dopłatę 200 zł do do tony (kukurydzy) z zeszłego roku. To pomoże firmom, które czekają na tą pomoc. Chodzi o to, żeby firmy zaczęły skupować. Jeżeli dostaną po 200 zł do tony, to będą skupować, to podniosą cenę. To jest mechanizm, na który czekamy i ja wczoraj rozmawiałem z Unią Europejską, może użyję nawet słowa nawet, błagałem o to, żeby jak najszybciej tą zgodę (na dopłaty, red.) mieć, bo to jest bardzo ważne – wyjaśniał minister.

Kolejny mechanizm to skup ziarna przez Krajową Grupę Spożywczą.

– Krajowa Grupa Spożywcza po prostu skupi dwa razy więcej kukurydzy niż kupowała do tej pory po to, żeby było na rynku zapotrzebowanie – dodał Telus.

Minister zapytany o cenę proponowaną przez KGS powiedział, że ma nadzieję, że będzie ona wyższa niż ta, którą proponują podmioty prywatne.

10 KOMENTARZE

  1. W województwie kujawsko – pomorskim, zaproponowane rozwiązanie okaże się zbawiennym dla połowy producentów kukurydzy na ziarno. Do dnia ogłoszenia interwencji blisko połowa areału kukurydzy przeznaczonej na ziarno została zebrana i sprzedana podmiotom skupowym po cenie rynkowej 350-450 zł netto. Co z rolnikami którzy już sprzedali tegoroczną kukurydzę????

  2. Każda dopłata jest dla firm skupujących a nie dla rolników. Dostaną dopłaty to cena automatycznie w dół, ciężko takie coś zrozumieć.

  3. Kolejny cudowny pomysł ,dopłaty dla skupów ,oni i tak zarabiają na zwykłym rolniku jeszcze wydymają rolnika dodatkowo na wadze ,na wilgotności to jeszcze im dać zarobić , jaką mamy gwarancję że podniosą ceny ? 200 zł do tony dla rolnika ,a nie dla cwaniaków ,co za myślenie Telus ???

  4. Dokładnie, wystarczy zrobić dopłatę do tegorocznej kukurydzy i cena automatycznie pójdzie do góry. Nie wiem kto wymyślił aby była to dopłata do zeszłorocznej…. ale to nic nie da.

  5. Tymczasem żniwa kukurydziane w centrum gdzie mamy mega suszę w tym roku nabierają tempa. Kukurydzę FAO 220-230 schodzą z pola z wilgotnością 23-26% i są sprzedawane a raczej oddawane po 430zl na dzień dzisiejszy. Plon mokrej w większości oscyluje między 6 a 8 ton… Dramat. O pokryciu kosztów można pomarzyć…

  6. Minister proponuje 200 zł dopłaty do kukurydzy dla firm słupowych,tylko dlaczego do kukurydzy zeszłorocznej.Firmy dopłaty wezmą,a ceny i tak nie podniosą.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.