fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistych"Problem nadmiernej ilości zbóż do żniw nie zostanie rozwiązany"

“Problem nadmiernej ilości zbóż do żniw nie zostanie rozwiązany”

Do czwartku 25 maja wjechało 16 tys. ton zboża. Dane o kolejnych dniach będę miał niebawem – poinformował 26 maja minister rolnictwa Robert Telus. Wyliczył, że było to 15 tys. ton kukurydzy i 1 tys. ton pszenicy. 

Nie wiadomo czy minister mówił tylko o imporcie czy też wraz z tranzytem, i za jaki okres są te dane. Przypomnijmy, że import z Ukrainy dotyczy wcześniej zawartych kontraktów.

Dane cele publikowane przez Komisję Europejską nie pokrywają się jednak z danymi przytoczonymi przez Ministra Rolnictwa. W II połowie kwietnia nie odnotowano żadnego importu do Polski (przypomnijmy, że dane te nie obejmują wewnątrzunijnej dostawy towarów, czyli w ramach państw Unii Europejskiej). W okresie od 1 do 28 maja br, zaimportowano do Polski odpowiednio 2, 4765, 453 i 346 ton zbóż, z czego kukurydzy 2161 ton, a pszenicy 2327 ton (w okresie od 8 do 14 maja br). Co prawda mogą wystąpić opóźnienia w raportowaniu danych, jednakże warto zauważyć, że według danych UE, import zbóż malał od dłuższego czasu, a przed 15 kwietnia wynosił ok.7 tys. ton tygodniowo.

Z kolei eksport do krajów z poza Unii Europejskiej (czyli bez wewnątrzunijnej dostawy towarów) przekracza średnio powyżej 100 tys. ton. W tygodniu 8-14 maja wyeksportowano 117.269 ton, a w okresie  15-21 maja – 181.336 ton zbóż. Tak niski wolumen z okresu 22-28 maja może być wynikiem ewentualnego opóźnienia w raportowaniu danych.

Mimo niskiego poziomu importu i znacząco wyższego eksportu, problem nadmiernej ilości zbóż do żniw nie zostanie rozwiązany. Miliony ton będą dalej zalegać w magazynach.

Dr Daniel Alain Korona, były prezes Elewarru, pełnomocnik ZZR Korona

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]