fbpx

Prezydent podpisał ustawę o paszach

Hodowcy zwierząt mogą odetchnąć. Problem dostępu do pasz białkowych w najbliższych latach został rozwiązany. Prezydent RP Andrzej Duda 3 grudnia podpisał ustawę z 19 listopada 2020 roku o zmianie ustawy o paszach.

Baner Kuhn

Celem  nowelizacji zmiana terminu wejścia w życie przepisów dotyczących zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego, które zawarte są w ustawie z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach (Dz. U. z 2019 r. poz. 269 oraz z 2020 r. poz. 284 i 285). Termin określony obecnie w art. 65 ustawy na dzień 1 stycznia 2021 r. zostanie zastąpiony terminem 1 stycznia 2023 r.

– Tym samym do dnia 1 stycznia 2023 r. wytwarzanie, wprowadzanie do obrotu i stosowanie w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego będzie dozwolone. Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku – informuje Kancelaria Prezydenta RP.

W ocenie ekspertów obecnie niemożliwe jest zastąpienie Polsce  pasz pochodzących z roślin genetycznie modyfikowanych oraz organizmów genetycznie modyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego  inna karmą zawierającą zastępcze, wysokobiałkowe składniki.

Soja jest najlepiej przyswajalnym białkiem roślinnym w żywieniu zwierząt. Natomiast wykorzystanie krajowych plonów  upraw bobowatych grubonasiennych w przemyśle paszowym jest nadal niewielkie ze względu na zbyt niską dostępność dużych partii surowca o wyrównanych parametrach jakościowych.

Baner Kioti
SDF baner

Według szacunków z 2018 r. udział śruty sojowej w pokryciu zapotrzebowania na białko paszowe w Polsce wynosi ok. 62 proc.; 23 proc. białka pochodzi z komponentów rzepakowych, ok. 7,5 proc. ze śruty słonecznikowej, a tylko 6,5 proc. stanowi białko nasion roślin strączkowych.

Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.